Powiat Limanowski

Oficjalny portal

101 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości w powiecie limanowskim

11 listopada br. będziemy przeżywać 101 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W powiecie limanowskim nie zabraknie również okazji by włączyć się we wspólne świętowanie w tej ważnej rocznicy oraz uczcić jej bohaterów. W każdej z gmin naszego powiatu w dniu Święta Niepodległości  organizowane  będą wydarzenia o charakterze patriotycznym, połączone z okolicznościowymi  występami. W przygotowania włączyły się m.in. szkoły oraz instytucje samorządowe z powiatu.

11 listopada Limanowa uczci 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na Małym Rynku o godzinie 9:00, podczas rekonstrukcji historycznej pt. „Inspekcja Komendanta Piłsudskiego – Tu czułem się jak w Ojczyźnie”. Organizatorami tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, harcerze oraz zuchy z Drużyny „Dzieci Gór”, Orkiestra Dęta „Echo Podhala”. Asystę będzie sprawował Związek Strzelecki „Strzelec”.  Po rekonstrukcji wybrzmi hymn narodowy oraz odbędzie się m.in. apel pamięci, salut armatni, a także przysięga nowego rocznika Strzelców.

 

Świeto Niepodległości w Powiecie Limanowskim 2019

O godzinie 10:00 przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza, wzniesionym w 100 -lecie powstania listopadowego, odbędzie się wspólna modlitwa i złożenie wieńców. Następnie obchody Święta Niepodległości przeniosą się do limanowskiej Bazyliki, gdzie odprawiona będzie Msza św. w intencji Ojczyzny. Pieśni patriotycznych będzie można posłuchać podczas wieczornego koncertu pt. „W hołdzie Ojczyźnie i Maryi – Limanowskiej Pani”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Starosta Limanowski Mieczysław Uryga. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21:00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

W Limanowej, oprócz głównych uroczystości upamiętniających Rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, będzie można uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach m.in. X Zawodach w Strzelectwie Sportowym Dzieci i Młodzieży oraz wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Limanowej w ramach akcji „Tobie Polsko śpiewamy”, a w niedzielę 10 listopada, już po raz dziewiąty odbędzie się Niepodległościowy Złaz na Wzgórzu Jabłoniec.

W Pisarzowej, w gminie Limanowa, tegoroczne uroczystości będą odbywać się w myśl hasła: „Polska dla mnie…”. W zamyśle organizatorów ma być to święto radości i nadziei na kolejne wieki niepodległości i rozwoju, a jego uroczysty charakter podkreślą symbole i barwy narodowe. 10 listopada w świetlicy w Pisarzowej o godz. 16:30 odbędą się uroczystości rocznicowe.

Wspaniałym wyrazem patriotyzmu i przywiązania do rodzinnej ziemi jest także troska o piękno przyrody. W dniach od 9 do 10 listopada będzie można włączyć się w ogólnopolską akcję „101 szczytów w 101 rocznicę”. Ma ona na celu uczczenie aktywny sposób 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz propagowanie spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, w ruchu. W całym kraju, równolegle, ludzie kochający piesze wędrówki zdobędą 101 polskich szczytów, w tym m.in. Szczebel w Beskidzie Wyspowym. Organizatorem i pomysłodawcą jest portal Aktualne Warunki w Górach. W tym roku organizator postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i w miarę możliwości posprzątać szlaki biegnące na wybranych 101 szczytów, jeśli tylko pozwolą na to warunki pogodowe.

Gmina Słopnice wspólnie z gminą Dobra oraz parafią pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie zapraszają na swoje uroczystości patriotyczne, które rozpoczną się o godz. 11:20 na Przełęczy Marszałka Edwarda Rydza – Śmigłego, podczas których będzie można m.in posłuchać koncertu Orkiestr Dętych z Słopnic oraz z Dobrej.

Święto Nipodległości Słopnice 2019

Obchody Święta Niepodległości w Tymbarku, rozpoczną się  już 9 listopada o godzinie 14:30 w Sali Koncertowej Społecznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Tymbarku, gdzie odbędzie się koncert Niepodległościowy:

Koncrt nipodległosciowy Tymbark 9.11.2019 zaproszenie

 

Wójt Gminy Kamienica, Parafia Rzymskokatolicka w Kamienicy i Gminny Ośrodek Kultury w Kamienicy zapraszają do wzięcia udziału w gminnych obchodach Święta Niepodległości, które odbędą się w poniedziałek 11 listopada od godz. 9:30.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Gmina Niedźwiedź oprócz głównych uroczystości rocznicowych, z myślą o seniorach organizuje specjalna wieczornice patriotyczną. Wydarzenie odbędzie się ona tuż po Świecie Niepodległości, 14 listopada,

w budynku Domu Kultury im. Franciszka Baradzieja o godz 16:00.

 

wieczornica patriotyczna Niedźwiedź 2019

Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w zaplanowanych na te dni wydarzeniach i wspólnego uczczenia narodowego święta.

 

 

 

 

2020-07-05 16:29:50, „Starostwo Powiatowe w Limanowej", „powiat.limanowa.pl”

ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa