11 LIPCA ZAPRASZAMY NA DZIELEC

Już 11 lipca na stokach wzgórza Dzielec w Słopnicach Górnych obchodzić będziemy 77. rocznicę zrzutów alianckich dla żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji zapraszamy Państwa na inscenizację historyczną.

Program wydarzenia prezentuje się następująco:

11:15 – zbiórka na parkingu pod kościołem w Słopnicach Górnych. Wyjście ścieżką edukacyjno- historyczną im. kpt. Juliana Krzewickiego ps. „Filip” na zrzutowisko „Sójka” na Dzielcu.

11:45 – Przywitanie zaproszonych gości. Upamiętnienie poległych lotników alianckich, oraz żołnierzy 1 PSP AK: minuta ciszy, złożenie wiązanek przed obeliskiem upamiętniających lotników alianckich, krótka historia zrzutowiska „Sójka”.

12:30 – Przelot samolotów z Aeroklubu Podhalańskiego Łososina Dolna: prezentacja Stowarzyszenia GRH „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi.

13:15 – „Powroty Cichociemnych” – zrzut desantu skoczków spadochronowych (samolot AN-2 „Wiedeńczyk”).

14:00 – Przelot samolotu C-295 CASA.

14:15 – Przelot wiatrakowców.

14:45 – Wręczenie podziękowań i certyfikatów.

15:00 – Słodka niespodzianka dla najmłodszych (zrzut cukierków) oraz podsumowanie i zakończenie wydarzenia.

Ponadto w trakcie wydarzenia będzie można korzystać z takich atrakcji jak: prezentacja wyrobów artystycznych o tematyce lotniczej (stoisko artysty – malarza Roberta Firszta), gier edukacyjnych (stoisko Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie), wyposażenie i uzbrojenia wojsk powietrzno-desantowych, lotnictwa wojskowego (Stowarzyszenie GRH „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi, 8. Baza Lotnictwa Transportowego – Balice), stoisko fundacji „Wiedeńczyk” oraz Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Odział Krakowski.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Można zajrzeć również na wydarzenie na Facebooku, w którym znajdą Państwo mnóstwo ciekawostek i informacji dotyczących tegorocznych jak i organizowanych w poprzednich latach odchodów zrzutów na wzgórzu Dzielec.

KOMUNIKAT DLA UCZESTNIKÓW WYDARZENIA:

Szanowni Państwo! Uprzejmie informujemy, iż w dniu obchodów 77. rocznicy zrzutów na Dzielcu (w najbliższą niedzielę), na miejsce uroczystości będą wpuszczane tylko i wyłącznie samochody posiadające przepustkę.

Taka organizacja ruchu zastosowana jest ze względów bezpieczeństwa oraz w celu zapewnienia drożności drogi dla służb ratunkowych. Pojazdy można zaparkować na parkingach przy kościele NMP Częstochowskiej w Słopnicach Górnych, przy remizie OSP oraz przy Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola, skąd odległość na miejsce uroczystości wynosi około 2 km.

Prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa ruchu drogowego podczas dojazdu do parkingów i parkowania.