12 maja 2026
W Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek i Położnych szczególnie podkreślane jest powołanie, które wpisane jest w te wyjątkowe i równocześnie bardzo odpowiedzialne profesje.
Pielęgniarstwo i położnictwo przez wieki towarzyszyły życiu człowieka – od najwcześniejszych chwil, aż po ostatnie dni, także podczas najbardziej krytycznych wydarzeń, takich jak konflikty zbrojne czy epidemie; były obecne w szpitalach oraz domach- jako wsparcie w chorobie, opiece i powrocie do zdrowia, w trosce o komfort i godność pacjentów. Rozwój współczesnego pielęgniarstwa jako jednego z zawodów i dziedziny medycyny, związany jest w historii z osobą Florence Nightingale (1820–1910), brytyjskiej pielęgniarki, publicystki i działaczki społecznej, która zrewolucjonizowała opiekę zdrowotną, tworząc podstawy dla nowoczesnego pielęgniarstwa, przyczyniając się do wprowadzenia zasad higieny, czystości i odpowiedniego żywienia. Nightingale założyła w 1860 r. pierwszą świecką szkołę pielęgniarską przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie oraz wprowadziła statystykę do medycyny. W uznaniu zasług, z inicjatywy Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN), dzień jej urodzin, corocznie od 1976 r. świętowany jest jako Ogólnoświatowy Dzień Pielęgniarstwa i Położnictwa- dwóch zawodów stanowiących dziś jedne z filarów medycyny.
Z okazji dzisiejszego święta wszystkim pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym dziękujemy za ich obecność na oddziałach naszych szpitali, która jest nieocenionym wsparciem dla lekarzy, a przede wszystkim dla pacjentów i ich rodzin. Serce, wiedza, kompetencje, odwaga i odpowiedzialność, z jaką przedstawiciele pielęgniarstwa i położnictwa wykonują swoją misję, jest godna najwyższego uznania. Równie niezastąpione są: życzliwość, otwartość, szacunek i empatia, budzące zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, tak ważne w czasie pobytu w szpitalu lub podczas wizyty w przychodni.
W Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek i Położnych, życzymy przedstawicielom obu profesji, w tym również pracującym na oddziałach Szpitala Powiatowego, jak i przychodniach w naszym regionie, aby wykonywany zawód był zawsze źródłem spełnienia i dumy, spotykając się z wdzięcznością i życzliwością oraz szacunkiem na jaki zasługuje. Życzymy również, by miejsce pracy stwarzało jednocześnie jak najlepsze warunki do osobistego rozwoju i pozwalało na skuteczne niesienie pomocy i wsparcia wszędzie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.











