140 lat OSP w Mszanie Dolnej

wspólne zdjęcie strazaków

Dzisiaj przed budynkiem Domu Strażaka w Mszanie Dolnej odbyły się uroczystości jubileuszu 140 lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. W wydarzeniu wziął udział m.in. Starosta Limanowski Jan Puchała.

W godzinach popołudniowych przed Domem Strażaka w Mszanie Dolnej ustawiły się poczty sztandarowe, strażacy z ochotniczej straży, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Gminy Mszana Dolna, aby wspólnie uczestniczyć w Jubileuszu 140 lecia Ochotniczej Staży Pożarnej.  Podczas wydarzenia życzenia dla strażaków ochotników składali włodarze gminy i powiatu.

W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Limanowskiego gratulacje i życzenia złożył Starosta Limanowski Jan Puchała  – 140 lat OSP Mszana Dolna to ogromna radość i powód do dumy, że pomimo trudów, jakie niesie ze sobą zawód strażaka Gmina Mszana Dolna, ale też Powiat Limanowski nadal ma nowych druhów – ochotników. Wasze poświęcenie i oddanie jest nieocenione, dlatego pozostaje życzyć Wam kolejnych pomyślnych lat w dobrym zdrowiu i szacunku – mówił starosta.

Straż Pożarna w Mszanie Dolnej  została zorganizowana  pod  nazwą „ Towarzystwo Straży Pożarnej” w dniu  15 lutego 1878 r. Siedziba Towarzystwa było pomieszczenie w budynku ratusza w Rynku.  Tam przechowywano sprzęt pożarniczy zakupiony z funduszy pochodzących ze zbiórek.
Przy ogromie pracy druhów i społeczności Mszany Dolnej oraz okolicznych wsi w roku 1890 doprowadzono do budowy remizy położonej obecnie przy ul. Matejki.
Towarzystwo Straży Pożarnej  w roku 1902 utworzyło własną orkiestrę. W czasie II wojny funkcjonował konspiracyjny Zarząd Straży Pożarnej, którego Naczelnikiem został Stanisław Dobrowolski, który to wcześniej wywiózł i ukrył część sprzętu z remizy po wkroczeniu armii niemieckiej do Mszany Dolnej.
W roku 1952 rozpoczęto  budowę wieży strażackiej, która została ukończona w roku 1953, prowadzącym budowę był mistrz murarski Wincenty Aksamit. W roku 1970 powołano  Społeczny Komitet Budowy Domu Strażaka, który oddano do użytku w całości w 1974 r. Z uroczystością otwarcia zbiegła się uroczystość wręczenia nowego sztandaru i przekazania wozu bojowego. W 1991 r. dokonano przebudowy  dachu i  pozyskane w ten sposób pomieszczenia przeznaczono na salę w, której odbywają się próby orkiestry, szatnie oraz magazyny. W roku Po roku 2000 dokonano rozbudowy zaplecza kuchennego wykonano wiele prac remontowych, utwardzono plac kostką  przed budynkiem.
Budynek Domu Strażaka wykorzystywany jest  na  przyjęcia weselne, z których dochód  przeznaczany jest na bieżące utrzymanie straży, orkiestry oraz funkcjonowanie budynku.