21-28 lutego – Ogólnopolski Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Ogólnopolski Tydzień Pomocu Ofiarom Przestępstw 2020 - logo

Podobnie jak w latach ubiegłych Ministerstwo Sprawiedliwości w dniach od 21 lutego 2020 roku do 28 lutego 2020 roku organizuje „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Celem tej inicjatywy jest rozpowszechnienie wiedzy na temat praw przysługujących osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

W krajach Unii Europejskiej co roku 22 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw to idea, która powstała jeszcze w 2000 roku, a jej celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych.

W ramach obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” – od 21 do 28 lutego 2020 roku codziennie w godzinach 8:00 – 20:00– Komenda Powiatowa Policji w Limanowej wraz z podległymi Komisariatami Policji w Tymbarku i Mszanie Dolnej  organizuje dyżury w ramach których osoby pokrzywdzone będą mogły uzyskać poradę prawną.

W ramach powyższego przedsięwzięcia Sąd Rejonowy w Limanowej również wyznaczył dyżury w godz. od 9:00 do 15:00. Więcej informacji pod adresem:

Również Powiatowe Centrum Pomocy rodzinie w Limanowej, w oparciu o przepisy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. 2003 Nr 59, poz. 517), w dniach od 21 do 28 lutego 2020 r., włączy się w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Podobnie jak w latach ubiegłych PCPR organizuje wiele projektów, z których będą mogli skorzystać wszyscy zainteresowani, m.in.:

• poniedziałek i wtorek: Dni Otwarte, podczas których będzie możliwość zapoznania się z charakterystyką pracy i rodzajem wykonywanych zadań w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej,
  • w poniedziałek 24 lutego: możliwość uzyskania wsparcia i uczestnictwa w spotkaniu grupy wsparcia dla asystentów rodziny (godz. 10:00) oraz grupy wsparcia  dla pracowników socjalnych (godz. 12:30),
  • w środę 26 lutego: możliwość uzyskania wsparcia i uczestnictwa w spotkaniu grupy wsparcia dla osób doświadczających przemocy lub będących jej świadkiem (godz. 15:30) -> SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE,
  • po wcześniejszej rejestracji – wtorek i piątek w godzinach: 8:30-10:00 możliwość uzyskania poradnictwa prawnego dla osób doświadczających przemocy w rodzinie -> SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE,
  • po wcześniejszej rejestracji – wtorek w godzinach: 15:30-17:00 możliwość uzyskania porady i wsparcie psychologa -> SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE.

Na terenie Powiatu Limanowskiego bezpłatną pomoc oferują także:

• Sąd Rejonowy w Limanowej: w dniach: 21 i od 24 do 28 lutego 2020 roku w godzinach  od 9:00 do 15:00 będą udzielane porady osobom pokrzywdzonym przestępstwem, dyżury pełnić będą kuratorzy (SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE)
  • Prokuratura Rejonowa w Limanowej: w godzinach urzędowania pełnione będą dyżury, podczas których osoby pokrzywdzone będą mogły uzyskać poradę prawną (SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE),
  • Komenda Powiatowa Policji w Limanowej: od 21 do 28 lutego 2020 roku codziennie w godzinach 8:00 – 20:00– Komenda Powiatowa Policji w Limanowej wraz z podległymi Komisariatami Policji w Tymbarku i Mszanie Dolnej organizuje dyżury w ramach których osoby pokrzywdzone będą mogły uzyskać poradę prawną (SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE),
  • Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Limanowej: kompleksowa oferta skierowana jest do osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz do osób im najbliższych i obejmuje bezpłatną: pomoc osoby pierwszego kontaktu (dotyczy również świadków przestępstwa), pomoc psychologiczną (dotyczy również świadków przestępstwa), pomoc prawną, pomoc psychiatryczną, pomoc tłumacza (także tłumacza jęz. migowego) (SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE)
Znajdź najbliższy Ośrodek Pomocy: WYSZUKIWARKA
Tydzień pomocy ofiarom przestestw 2020 - plakat