40 rocznica powstania NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych

1 grudnia 2021 r. w Limanowej miały miejsce powiatowe obchody 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarności Rolników Indywidualnych.

Rolnicza Solidarność została zarejestrowana 12 maja 1981 r. gdzie na czele związku jako pierwszy Przewodniczący stanął Jan Kułaj. NSZZ Solidarności Rolników Indywidualnych nie byłoby, bez wsparcia Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdyż ówczesna władza odmawiała wcześniejsze próby jej rejestracji. W województwie nowosądeckim pierwszym Przewodniczącym Solidarności RI był Władysław Piksa z Czernca Gmina Łącko, a członkiem Zarządu był Jan Sikoń mieszkający w Łukowicy. Obydwaj po ogłoszeniu stanu wojennego zostali internowani.

O godz. 11:00 w Bazylice Limanowskiej odprawiona została uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. dr Wiesława Piotrowskiego. W homilii podkreślił role związku zawodowego rolników oraz zadania rolników którzy są producentami żywności, a wiec sprawują funkcję służebną wobec całego narodu. Podczas Mszy Św. poczty sztandarowe wystawiły: Koło Solidarności RI z Gminy Limanowa i Jodłownik oraz Solidarności Robotniczej z Limanowej.

Dalsza część uroczystości jubileuszowych w Limanowej w dalszej części odbywały się w Limanowskim Domu Kultury i zgromadziły wielu gości, a wśród nich był obecny ojciec Prezydenta RP Andrzeja Dudy prof. Jan Duda Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. Obecni byli również: Jan Hamerski Senator RP, Wiesław Janczyk Poseł na Sejm RP, Jan Duda Poseł na Sejm RP, Józef Leśniak Wicewojewoda Małopolski, Krzysztof Kotowicz Członek Zarządu Małopolskiego NSZZ Solidarność, przedstawiciel Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Mieczysław Uryga Starosta Limanowski, Józef Pietrzak Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Czesław Kawalec Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Wojciech Włodarczyk, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego i jednocześnie Przewodniczący struktur wojewódzkich Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych “Solidarność”, Radni Powiatu Limanowskiego Jolanta Grzegorzeki Stefan Hutek, Wójt Gminy Łukowica Bogdan Łuczkowski oraz Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz. Obecni byli również radni miasta Limanowa i Gminy Limanowa. Do wszystkich uczestników uroczystości słowa skierowała Pani Urszula Nowogórska Poseł na Sejm RP. Odznaczeni zostali krzyżami zasługi nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę wieloletni członkowie NSZZ Solidarność RI Czesław Zelek Przewodniczący koła Gminy Laskowa oraz pierwszy przewodniczący  Koła w Gminie Kamienica Jan Zięba. Odznaczenia wręczył Wicewojewoda Józef Leśniak. Wieloletni członkowie NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych otrzymali z okazji Jubileuszu 40- lecia istnienia związku okolicznościowe podziękowania.