Limanowskie palmy zachwyciły tradycją i pięknem

niedziela palmowa w bazylice limanowskiej

Limanowskie palmy zachwyciły tradycją i pięknem

XXXI Konkurs Palm Wielkanocnych organizowany przez parafię pw. Matki Boskiej Bolesnej oraz Urząd Miasta odbył się w niedzielę 25 marca w bazylice limanowskiej. Do konkursu zgłoszono 36 palm w trzech kategoriach: palm dużych – powyżej 8 metrów wysokości, palm średnich od 3 – 8 metrów oraz palm małych poniżej 3 metrów. Nagrody ufundowało m.in. Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Do konkursu mogły być zgłaszane palmy wykonane wg wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców takich jak: żarnowiec, bukszpan, ostrokrzew, jałowiec, tuja, cis, bazie, gałązki leszczyny, gałązki wierzby, świerk, sosna, bukszpan. Jako elementy zdobnicze zalecane były trawy i kwiaty naturalne lub barwione suche, kwiaty zrobione z bibuły, wstążki z bibuły. Sztuczne elementy np. kwiaty były niedopuszczalne.

W konkursie oceniane były: zgodność z regulaminem konkursu, ogólne wrażenie etstetyczno- artystyczne,  ilość i rodzaj kwiatów, elementy regionalne, długość palmy, oraz pomysłowość i inwencja twórcza. Komisja w składzie: Bożena Zoń, Jolanta Szyler, Stanisław Strug, Monika Kempny, Małgorzata Florek, przyznała następujące miejsca:

KATEGORIA PALM DUŻYCH – powyżej 8 m (ocenione zostały 4 palmy)
1 miejsce – Rodzina Porębów (palma 10 m, 700 kwiatów)
2 miejsce – Rodzina Tobiaszów (palma 10,5 m, 1150 kwiatów)
3 miejsce – Miejskie Przedszkole Nr 2 (palma 8,5 m, 1289 kwiatów)
3 miejsce – Błażej Chełmecki (palma 9,8 m, 1380 kwiatów)

KATEGORIA PALM ŚREDNICH – od 3 –  8 m (ocenionych zostało 5 palm)

1 miejsce – Rodzina Jasiców (palma 8 m,  1500 kwiatów)
1 miejsce – Milena Piech (palma 5 m,  450 kwiatów)
2 miejsce – Rita Szewczyk z rodziną (palma 6 m, 550 kwiatów)
3 miejsce – Milena i Miłosz Wątroba (palma 6 m, 900 kwiatów)
4 miejsce – Zuzanna i Julian Wójcik (palma 4,5 m,  370 kwiatów)

KATEGORIA PALM MAŁYCH – do 3 m (ocenione zostało 27 palm)

1 miejsce – Dzienny Dom „Senior WIGOR” (palma 3 m,  800 kwiatów)
1 miejsce – Grzegorz Młynarczyk (palma 2,8 m, 104 kwiaty)
2 miejsce – Szymon Król z dziadkiem Andrzejem (palma 3 m, 260 kwiatów)
2 miejsce – Ksawery Wojcieszak (palma 3 m, 220 kwiatów)
3 miejsce – Natalia Janik (palma 3 m, 500 kwiatów)
3 miejsce – Gabriela, Karolina, Julia Wiewiórskie (palma 3 m, 300 kwiatów)
4 miejsce – Irena Wątroba (palma 1,5 m,  20 kwiatów)

WYRÓŻNIENIA – palmy małe:
1. Anna Dąbrowska
2. Aleksandra Gąsior
3. Zuzanna Zoń z dziadkiem Piotrem
4. Antoni Król
5. Mateusz Palacz
6. Kacper Dutka
7. Filip Twaróg
8. Szymon Maciuszek
9. Michał i Bartłomiej Kroczek
10. Kazimierz Pasiut
11. Kinga Twaróg
12. Dawid Franczak
13. Zuzanna Juszczak
14. Rodzina Olchawów
15. Rodzina Opydów
16. Grzegorz Florek
17. Rita i Arleta Rompalskie
18. Michał Małucha
19. Wiktoria i Piotr Wątroba
20. Emilia i Gabriel Kroczek

Celem konkursu było: popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą, kultywowanie tradycji wykonywania limanowskich palm plecionych z wikliny i zdobionych  zgodnie  z miejscowym zwyczajem, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej, rozbudzanie inwencji twórczej, ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej,  integracja społeczności lokalnej, w tym integracja międzypokoleniowa – poinformowali organizatorzy wydarzenia.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane przez licznych sponsorów. Byli nimi: Urząd Miasta Limanowa, Urząd Gminy Limanowa, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Bank Spółdzielczy w Limanowej, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Krakowska Kongregacja Kupiecka Oddział Limanowa, Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej „Jabłoniec 1914”, Towarzystwo Miłośników Ziemi Limanowskiej, Stowarzyszenie Kulturalno-oświatowe Ziemia Limanowska, Zakład Fryzjerski pani Bogusławy Mamak, Zakład Fryzjerski „Kasia” pani Katarzyny Pająk, Zakład fotograficzny „Blogfotografa” pana Pawła Woźniaka, Apteka „Centrum” państwa Haliny i Jakuba Tokarzów, Apteka „Hygieja” pań Marii Michniak i Donaty Pankowskiej-Jasica, Apteka „Nowa” pań Anny Liptak Rumian, Krystyny Uryga i Beaty Mól-Rejowskiej, Sklep „Bobas” państwa Adriany i Janusza Kwiatkowskich, Sklep „Kwarc” pana Aleksandra Smorońskiego, Sklep „Tik-Tak” panów Bogusława i Marka Sukienników, Sklep „Henman” państwa Marii i Henryka Kurczabów, Firma Handlowo-Usługowa „Boss” pani Krystyny Chudy i pana Wiesława Dutki, Zakłady Mięsne „Szubryt” państwa Marii i Zbigniewa Szubrytów, Zakład Usługowo-Produkcyjny „Emiter” panów Stanisława Biedy i Piotra Lisa, Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe „Limdrog”, Firma „Wolimex” pana Eugeniusza Wojaka, Firma „Impuls Contraktor” państwa Grażyny i Macieja Wojtasów, Firma budowlana „Gurgul” pana Piotra Gurgula, Firma Handlowa Moda Męska W.IP pana Piotra Wątroby, Firma Gastronomiczno-Handlowa „Wrona” państwa Barbary i Jerzego Wronów, Centrum Techniczno-Ogrodnicze „Ogrodnik” pana Przemysława Wardęgi, Firma „PBM” Sułkowscy pana Romana Sułkowskiego i wspólników, Firma „Hydrolim” państwa Beaty i Wojciecha Dębskich, Firma „Trans-bet” pana Stanisława Rapacza, Firma transportowa pana Józefa Biernata, Firma transportowa „Maxbus” pana Bogumiła Pietruchy, „Auto-Komis” Mechanika Pojazdowa pana Zdzisława Młynarczyka, Przedsiębiorstwo Usług Autokarowych „Turystyka” pana Wacława Wąsowicza.

Galeria TUTAJ

Źr.zdj: UM Limanowa