550 tys. zł na remont małopolskich kapliczek

kapliczka w szczerym polu, obok drogi polnej

W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przeznaczy 550 tys. zł na renowację małopolskich kapliczek. Jednostki samorządu terytorialnego mogą składać wnioski o dotacje tylko do 15 marca.

Kapliczki można znaleźć we wszystkich zakątkach Małopolski. Dziś są one nie tylko świadectwem wiary, ale też zachwycającymi przykładami sztuki ludowej oraz przypomnieniem ważnych wydarzeń z historii naszego regionu. Tym samym łączą one przeszłość z teraźniejszością, dlatego nie wyobrażam sobie, że w tym roku moglibyśmy zapomnieć o przeznaczeniu środków z budżetu województwa na renowację tych wyjątkowych obiektówmówi Leszek Zegzda z zarządu województwa i podkreśla, że w tym roku kwota przeznaczona na ten cel jest o niemal 40 proc. wyższa, niż w roku ubiegłym.Tylko w 2017 r. dzięki dotacji w wysokości 340 tys. zł udało się odnowić aż 64 przydrożnych krzyży i figur, a w tym roku jeszcze więcej z nich przejdzie renowację – dodaje Zegzda. W sumie od 2012 r. samorząd województwa przeznaczył ponad 1,5 mln zł na konserwację ponad 250 zabytkowych kapliczek w całym regionie.

W 2018 r., podobnie jak w latach poprzednich, o dofinansowanie mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego, a dotacje będą mogły być przeznaczone na roboty budowlane, konserwację i restaurację kapliczek – zarówno tych znajdujących się na działkach należących do poszczególnych gmin lub powiatów, jak i do osób prywatnych. Dotacje wyniosą maksymalnie 20 tys. zł i mogą pokryć do 60 proc. kosztów prac. Co niezwykle ważne, wsparciem zostaną objęte nie tylko obiekty, które są wpisane do rejestru zabytków.

Wnioski o dofinansowanie należy składać osobiście lub pocztą na adres:

Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu  Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków (uwaga: decyduje data wpływu do UMWM). Więcej informacji na temat konkursu, w tym niezbędne dokumenty, można znaleźć tutaj.

WNIOSEK

Źródło: UMWM