Powiat Limanowski

Oficjalny portal

75. rocznica upamiętniająca Ofiary okupacji niemieckiej w Kłodnem

10 czerwca br. w Kłodnem miały miejsce uroczyste obchody upamiętniające 75. rocznice ofiar okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej na terenie wsi Kłodne. Obchody były powiązane z odsłonięciem odnowionego pomnika upamiętniającego tę okrutna zbrodnię. W wydarzeniu Powiat Limanowski reprezentował Członek Zarządu Powiatu Wojciech Włodarczyk.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji zamordowanych, której przewodniczył ks. Adam Cieśla. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się do budynku szkoły by obejrzeć przygotowaną przez uczniów miejscowej szkoły uroczystą akademię. Po części artystycznej, głos zabrał  sołtys wsi Kłodne Władysław Lachor oraz zaproszeni goście, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych wydarzeniach i ich ofiarach. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie  pod odnowionym pomnikiem kwiatów i zniczy.

  

Pomnik w Kłodnem jest upamiętnieniem zdarzenia z 12 stycznia 1944, kiedy to hitlerowcy zamordowali 28 zakładników w odwecie za wysadzenie pociągu na trasie linii kolejowej Nowy Sącz–Chabówka. Część zakładników została rozstrzelana, a część powieszona na słupach telegraficznych znajdujących przy torach.

2019-08-24 22:18:30, „Starostwo Powiatowe w Limanowej", „powiat.limanowa.pl”

ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa