79. rocznica Rzezi Wołyńskiej

79. rocznica Rzezi Wołyńskiej

11 lipca br. w Limanowej odbyły się  obchody upamiętniające 79. rocznicę Rzezi Wołyńskiej – ludobójstwa dokonanego na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej przez ukraińskich nacjonalistów.

W uroczystościach rocznicowych, które odbyły się w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej  uczestniczyli mieszkańcy oraz przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych instytucji. Powiat Limanowski reprezentowali radni : Kazimierz Jasiński, Marian Wójtowicz oraz Stefan Hutek. Po mszy świętej w intencji zamordowanych, miała miejsce modlitwa w intencji ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz złożenie zniczy i wiązanek przez obecne na uroczystości delegacje.

W tym roku obchodzona była 79. Rocznica „Krwawej niedzieli”, jak nazywana jest zbrodnia dokonana na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów OUN i bojówki UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) 11 lipca 1943 roku. Stanowiła ona punkt kulminacyjny zorganizowanych, masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej  zamieszkującej tereny Wołynia i Galicji Wschodniej trwających w okresie od lutego 1943 r. do lutego 1945 r. Szacuje się, że w całej rzezi wołyńskiej zginęło blisko 100 tys. z półtora miliona Polaków Kolejne 300-400 tys. osób zostało zmuszonych do ucieczki. Była to jedna z najkrwawszych zbrodni dokonanych na ludności cywilnej popełnionych podczas drugiej wojny światowej.

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content