82. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

1 września to szczególna data, kiedy każdego roku wspominamy tragiczny rozdział na kartach historii świata jak i naszej ojczyzny, jakim był wybuch II Wojny Światowej. Dzisiaj, przy budynku B Zespołu Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, odbyły się obchody 82. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Powiat Limanowski reprezentował Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga.

Dziś mijają 82 lata od tego wydarzenia. Pamiętamy zatem i z wdzięcznością oddajemy cześć wszystkim osobom i grupom, którzy w wojennych czasach wykazali się odwagą, człowieczeństwem, wiernością oraz najwyższym poświeceniem by bronić życia innych i najważniejszych wartości, jak godność każdego człowieka, życie i wolność.

Uroczysty apel pamięci pod tablicą pamiątkową prowadził Starszy Inspektor Obwodu Małopolska Związku Strzeleckiego „Strzelec” Stanisław Dębski.

 

– Wiele Polek i Polaków, także mieszkańców Limanowszczyzny w chwilach największego niebezpieczeństwa i okupacji, narażali i bardzo często oddawali swoje życie dla drugiego człowieka i dla swojej ojczyzny.W tym symbolicznym miejscu, kolejny raz wyrażamy hołd dla Żołnierzy Batalionu Obrony Narodowej Limanowa, którzy 27 sierpnia 1939 roku spod tego właśnie budynku wyruszyli do udziału w kampanii wrześniowej i obrony Polski przed atakiem agresji hitlerowskiej. Ten fakt, to miejsce, oraz przede wszystkim ogromne  poświęcenie, patriotyzm i odwagę Żołnierzy limanowskiej jednostki upamiętnia widoczna na ścianie budynku tablica. Wyrazem wdzięczności i pamięci jest to dzisiejsze spotkanie, a także powinna być nim również nasza codzienna postawa oparta na współpracy dla dobra wspólnego, wzajemnej życzliwości i pomocy, a przede wszystkim pielęgnowaniu i rozwijaniu w sobie tych wartości, którym do końca byli wierni żołnierze Batalionu ON „Limanowa”. Początek września to także dzień, kiedy pierwszy dzwonek w szkołach obwieszcza zakończenie wakacji. Z tej okazji życzę młodzieży oraz nauczycielom bezpiecznego, owocnego i udanego roku szkolnego – mówił Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

 

fot. P.Rapacz

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content