83. rocznica wybuchu II wojny światowej – sesja historyczna w Skrzydlnej.

Stowarzyszenie Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej zorganizowało obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W ich ramach 10 września w sali w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Skrzydlnej miała miejsce sesja historyczna. W uroczystości udział wziął Czesław Kawalec Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego.

Sesja historyczna składała się z następujących wykładów:
„Oddział Skałowców – tragiczna epopeja strażaków – partyzantów” – dr Dawid Golik
„Na zboczach Cietnia – historia Leszka Gerlaczyńskiego” – Przemysław Bukowiec

oraz wprowadzenie wystawy „Dragoni generała Maczka…”, która była udostępniona na sali przez Miłosza Strońskiego ( wirtualnie wystawę można obejrzeć TUTAJ ).

Jako gość wystąpił marszałek wielkopolski Marek Woźniak (rodzinnie związany ze Skrzydlną).

Wśród obecnych był Adam Gocek – siostrzeniec Leszka Gerlaczyńskiego – bohatera wykładu Przemysława Bukowca, który miał ze sobą furażerkę, która pozwoliła zidentyfikować Leszka Gerlaczyńskiego, po odnalezieniu miejsca, w którym został przez partyzantów zakopany. Przyczyny wykonanego przez partyzantów wyroku na Leszku nie są do dzisiaj znane, pomimo, iż rodzina próbuje poznać prawdę. Głównie Matka, Bronisława, do końca swoich dni robiła wszystko, aby zrehabilitować pamięć o synu.

Natomiast w niedzielę, 11 września w kościele parafialnym w Skrzydlnej, o godz. 11.00 odbyła się msza św. w intencji ofiar cywilnych i wojskowych, poległych w czasie wojny w Skrzydlnej. Liturgię sprawował ks.prałat dr Marek Krupa oraz ks.prof. Krzysztof Kościelniak. Wydarzenie uświetniła Asysta Honorowa Wojska Polskiego 10. Batalion Zmechanizowany „Dragonów” ze Świętoszowa pod dowództwem ppłķ. Radosława Wujdy oraz por. Jakuba Lisiewskiego oraz licznie przybyłe poczty poczty sztandarowe.  Po mszy św. orkiestra parafialna pod batutą pana kapelmistrza Mieczysława Biela poprowadziła przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie odbył się uroczysty Apel Poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców.

Źródło,fot. tymbark.in, Stowarzyszenie Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej.