83. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 września 1939 plakat upamietniajacy rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

1 września obchodzimy rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. 83. lata temu, 1 września 1939 roku wojska niemieckie przekroczyły granice Rzeczypospolitej Polskiej bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny. Wydarzenie to stało się początkiem najbardziej wyniszczającego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego XX wieku.

Inwazja wojsk niemieckich na Polskę rozpoczęła się o świcie od zbombardowania przez Luftwaffe miasta Wieluń. 1 Września 1939 r. o godz. 4.45 nastąpił również ostrzał półwyspu Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska z niemieckiego pancernika „Schleswig – Holstein”.  Załoga około 200 żołnierzy dowodzonych przez mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. przez siedem dni  bohatersko odpierała niemieckie ataki z morza, ziemi i powietrza, a ich postawa zapisała się w historii na zawsze, jako symbol odwagi, patriotyzmu i oporu wobec agresji, pokazując, że Naród Polski jest gotowy wszystkimi siłami  bronić swojej Ojczyzny.

W późniejszym czasie, kiedy okupacja  niemiecka stała się faktem, polscy żołnierze aktywnie włączali się w walkę na wszystkich wojennych frontach. Również w kraju, wiele Polaków, aż do samego końca wojny, na różne sposoby angażowało się w walkę z agresorem. To w dużej mierze ich opór i niezłomna, bohaterska postawa w obliczu straszliwej próby, pozwoliła na zakończenie ogólnoświatowego konfliktu.Polska spośród wszystkich państw walczących i okupowanych najbardziej ucierpiała też w wyniku skutków II Wojny Światowej, biorąc pod uwagę zarówno straty demograficzne wśród ludności cywilnej i żołnierzy, oraz skalę zniszczenia kraju.

W dniu dzisiejszej rocznicy upamiętniamy wszystkie niewinne ofiary najtragiczniejszego konfliktu zbrojnego w dziejach świata. Oddajemy część bohaterom tamtych wydarzeń- poległym i  żyjącym, żołnierzom oraz cywilom – patriotom walczącym o wolną ojczyznę i jej przyszłość. Wielu z nich pochodziło z terenu Ziemi Limanowskiej. Szczególnie dzisiaj warto wspomnieć m.in. Żołnierzy Batalionu Obrony Narodowej Limanowa, którzy  w  1939 roku wyruszyli spod  budynku B obecnego Zespołu Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej  (ul. Witosa), aby walczyć w kampanii wrześniowej, w obronie Polski przed atakiem agresji hitlerowskiej . Losy i historie bohaterów z czasu II Wojny Światowej na terenie Powiatu Limanowskiego można również poznawać na lokalnych szlakach tematycznych i ścieżkach edukacyjnych m.in.: Szlak Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej, Ścieżka Edukacyjno-Turystyczna, Szlak Partyzanckim II Wojny Światowej – 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Tymbarku czy też Ścieżka Historyczno-Edukacyjna 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Słopnicach.

Żywa pamięć jest warunkiem kluczowym, by dzisiejsze i kolejne pokolenia potrafiły czerpać naukę, płynącą z historii i doświadczeń swoich przodków, pokazującą prawdę o tragedii, jaką zawsze jest każda wojna.