Akcja „Pasy” na terenie powiatu limanowskiego

Policjanci z Komendy Powiatowej w Limanowej w czwartek 15 marca przeprowadzili działania w ramach małopolskiej akcji „Pasy”. Podczas akcji funkcjonariusze kładli nacisk na potrzebę używania pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów, a także prawidłowego przewożenia dzieci w samochodach.

Pasy bezpieczeństwa niejednokrotnie uratowały ludzkie życie podczas zdarzenia drogowego. Jeśli nie są zapięte to w przypadku wyrzucenia osoby przez przednią szybę samochodu, podczas uderzenia w przeszkodę, ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń jest wiele razy większe  – mówią limanowscy policjanci, zaznaczając przy tym, że również pasażerowie podróżujący na tylnym siedzeniu są tak samo narażeni na poważne obrażenia jak osoby siedzące z przodu samochodu, a dodatkowo w razie wypadku stanowią śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu, ponieważ uderzają w nich z ogromna siłą.

Policjanci podczas akcji zwrócili uwagę na bezpieczeństwo, które podczas podróży zapewniają dzieciom foteliki – Rodzic nie jest w stanie utrzymać w rękach dziecka, którego masa ciała  w momencie nieoczekiwanego wielokrotnie się zwiększa. Fotelik bezpieczeństwa powinien być prawidłowo zamontowany i dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. Obowiązek jazdy w fotelikach nie dotyczy m.in.: taksówek, karetek pogotowia i radiowozów.

Za przewożenie dziecka poza fotelikiem grozi mandat karny w wysokości 150 zł oraz dodatkowo 6 punktów karnych. Jeżeli kierowca pomimo nie zapięcia pasów przez pasażerów rozpocznie jazdę (bądź ją kontynuuje) wówczas, w czasie kontroli może otrzymać mandat w wysokości 100 zł oraz 4 punkty karne. Niezależnie od tego odpowiedzialność ponosi również pasażer, który może otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Natomiast kierowcy, który podczas jazdy nie korzysta z pasów bezpieczeństwa grozi mandat karny w wysokości 100 zł i 2 punkty karne – informuje KPP Limanowa.

Jak podaje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie w ramach akcji „Pasy” w całej Małopolsce funkcjonariusze skontrolowali blisko 2200 pojazdów, ujawnili 1257 wykroczeń niekorzystania podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa, w tym 1114 przez kierujących, 131 przez pasażerów i 12 przypadków nieprawidłowego przewożenia dzieci.