Starostwo Powiatowe w Limanowej
34-600 Limanowa

Chór CANTICUM IUBILAEUM u Czarnej Madonny

Zdjęcie grupowe członkow chóru, w tle ołtarz i choinki

We wtorek 2 stycznia br. Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM z Limanowej gościł na Jasnej Górze. Okazja była wyjątkowa, bo właśnie w tym dniu minęło 20 lat od założenia chóru mieszanego przy limanowskiej bazylice. Dokładnie 2 stycznia 1998 odbyła się pierwsza próba i swoją działalność rozpoczął chór mieszany. Dwa lata później zespół przyjął nazwę CANTICUM IUBILAEUM, co znaczy radość śpiewania.

Chór CANTICUM IUBILAEUM uświetnił swoim śpiewem Mszę św. odprawioną w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Nikodem Kilnar – krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. Po Eucharystii, w jasnogórskiej bazylice, chórzyści wykonali koncert – Pokłon Jezusowi. Zabrzmiały tradycyjne kolędy i pastorałki oraz znane na całym świecie pieśni bożonarodzeniowe. Wśród nich pojawiły się także kompozycje specjalnie napisane dla limanowskiego chóru CANTICUM IUBILAEUM.

Zdjęcie grupowe członkow chóru, w tle ołtarz i choinki

Chórowi pod dyrekcją Marka Michalika towarzyszyli soliści: Jadwiga Postrożna – mezzosopran, wychowanka chóru, a obecnie solistka Opery Wrocławskiej oraz Marcin Wasilewski-Kruk – śpiewak i pedagog, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przy organach zasiadł Piotr Michalik organista, uczeń ostatniej klasy organów w Szkole Muzycznej II st. w Nowym Sączu, prywatnie syn dyrygenta chóru.

zdjęcie solistki w tle członkowie churu zdjęcie solisty w tle członkowie churu

Punktem kulminacyjnym była modlitwa chórzystów przed wizerunkiem Królowej Polski, podczas Apelu Jasnogórskiego, w czasie którego śpiewacy z Limanowej zawierzyli siebie i swoje rodziny, a także swoją pracę artystyczną opiece Czarnej Madonny.

Apel poprowadził o. Nikodem Kilnar który mówił: „Dzisiaj w sposób szczególny pragniemy zawierzyć chór CANTICUM IUBILAEUM z Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, który właśnie dzisiaj przybył, aby świętować 20. rocznicę posługi Kościołowi. Zawierzamy tę wspólnotę chóralną, dyrygenta, solistów, zawierzamy całą wspólnotę parafialną oraz wszystkich duszpasterzy posługujących w sanktuarium”.
Występ limanowskiego chóru wzbudził ogromne zainteresowanie wśród pielgrzymów i samych ojców Paulinów, którzy zachęcali chórzystów do częstszych przyjazdów na Jasną Górę.

zdjęcie dyrygenta chóru zdjęcie organisty

na zdjęciu solistka, dyrygent chóru rozmawiają z ojcem paulinem klasztoru

Koncert jubileuszowy w Limanowej odbędzie się 17 listopada 2018 roku.

Źródło: Chór CANTICUM IUBILAEUM w Limanowej