Nowe „transportówki” w Szpitalu Powiatowym!

Zaproszeni goście podczas uroczystości

3 października przed budynkiem Szpitala Powiatowego w Limanowej poświęcono i oddano do użytku dwa nowe pojazdy sanitarne o standardzie T (transport chorego) wraz z wyposażeniem, zakupione dzięki finansowemu wsparciu Miast i Gmin Powiatu Limanowskiego.

Zakupiono samochody fabrycznie nowe, typu „furgon” do 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej. Samochody są przystosowane do przewozu min. 3 osób (z kierowcą) w pozycji siedzącej + 1 osoba w pozycji leżącej na noszach.  Drzwi tylne samochodów są przeszklone, dwuskrzydłowe, otwierane na boki o kąt min. 180  stopni, z możliwością ewakuacji pacjenta i personelu.

Zdjęcie karteki

Na wyposażenie samochodów składają się m.in.:

• centralna instalacja tlenowa,
  • zestawy szafek i półek zamontowanych na bocznych ścianach, zabezpieczone przed niekontrolowanym wypadnięciem umieszczonych tam przedmiotów,
  • sufitowe uchwyty do kroplówek,
  • fotel  kardiologiczny wraz z mocowaniem umożliwiający transport pacjenta w czasie jazdy w pozycji siedzącej,
  • nosze transportowe z poręczami bocznymi i możliwością mocowania do podłogi.

Łączny koszt zakupu pojazdów to 254 760 zł. Dofinansowanie ze strony 9 gmin i dwóch miast powiatu limanowskiego wyniosło 155 tys. zł z czego:

• Gmina Laskowa 10 000 zł
  • Gmina Łukowica 10 000 zł
  • Gmina Niedźwiedź 10 000 zł
  • Gmina Limanowa 35 000 zł
  • Gmina Tymbark 5 000 zł
  • Gmina Kamienica 10 000 zl
  • Gmina Słopnice 20 000 zł
  • Gmina Mszana Dolna 15 000 zł
  • Miasto Mszana Dolna 10 000 zł
  • Gmina Dobra 30 000 zł

Gminy i Miasto Mszana Dolna przekazały środki finansowe w 2018 roku, natomiast Miasto Limanowa dofinansowanie złożyło już w roku ubiegłym. Pozostałą kwotę zakupu Szpital pokrył ze środków własnych.

W uroczystości poświęcenia karetek uczestniczyli: Jan Puchała Starosta Limanowski, Mieczysław Uryga Wicestarosta Limanowski oraz Wojciech Włodarczyk Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego. Obecni byli także: Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala, Krystyna Maśnica Pielęgniarka Oddziałowa SOR, jak również Zbigniew Jeż Kierownik Sekcji Transportu oraz Andrzej Burnagiel Koordynator Zespołów Ratownictwa Medycznego.  Spotkanie swoją obecnością uświetnili nasi darczyńcy z poszczególnych miast i gmin regionu. Poświęcenia dokonał ks. Ryszard Hebda Kapelan Szpitala Powiatowego w Limanowej.

Po poświęceniu zgromadzeni goście przeszli na salę narad, gdzie Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala jeszcze raz złożył podziękowania wszystkim ofiarodawcom, podkreślając ogromne znaczenie ich hojności dla całej lokalnej społeczności. Jak stwierdził zakup nowych karetek transportowych pozwoli zabezpieczyć odpowiedni poziom usług z zakresu ratownictwa medycznego dla mieszkańców. W dowód uznania wręczył darczyńcom okolicznościowe podziękowania.

Jan Puchała Starosta Limanowski w imieniu własnym, Zarządu i Rady Powiatu Limanowskiego również wyraził swoje uznanie dla aktywnego zaangażowania samorządów w działania na rzecz wspólnego dobra, jakim niewątpliwie jest zakup nowych karetek dla Szpitala.

Przypomnijmy: Tabor sanitarny Szpitala Powiatowego w Limanowej liczy 24 samochody: są to karetki systemowe, samochody do transportu pacjentów stacji dializ oraz samochody do transportów międzyszpitalnych i opieki całodobowej. Obecnie dysponujemy 5 pojazdami typu T, czyli do przewozów międzyszpitalnych. Zakupione nowe samochody zastąpią dwa najbardziej wysłużone pojazdy transportowe marki fiat scudo. Samochody transportowe tzw. „transportówki” są bardzo mocno eksploatowane, corocznie każdy z nich przejeżdża około 70 000 km.

Źródło: szpitalimanowa