Starostwo Powiatowe w Limanowej
ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa

Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Powiatu Limanowskiego i Dolnego Kubina

Mikroprojekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020

Oś Priorytetowa 1. Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza,
Cel szczegółowy 1. Zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa
kulturowego i przyrodniczego przez odwiedzających i mieszkańców
Numer projektu: INT/ET/TAT/1/IX/A/0349
Beneficjent: Powiat Limanowski
Partner: Miasto Dolny Kubin
Okres realizacji projektu: Sierpień 2022 – Grudzień 2022
Całkowita wartość projektu: 30 000,00 EUR
Wartość dofinansowania: 27 000,00 EUR

Główny cel projektu: Wypromowanie atrakcji turystycznych i kulturowych Powiatu Limanowskiego i Dolnego Kubina poprzez wykonanie i dystrybucje albumu transgranicznego oraz organizowanie wydarzeń promujących wspólny obszar.

W ramach projektu zaplanowano następujące działania, upowszechniające dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Powiatu Limanowskiego i Dolnego Kubina:

1. Album prezentujący dziedzictwo kulturowe i turystyczne powiatu limanowskiego i Dolnego Kubina.

W ramach projektu powstanie album prezentujący dziedzictwo kulturowe i turystyczne powiatu limanowskiego i Dolnego Kubina. Album będzie wydany w wersji polsko – słowackiej. W ramach projektu zakupimy zdjęcia oraz wykonamy opisy w języku polskim i słowackim. Album będzie dystrybuowany podczas konferencji podsumowującej projekt oraz będzie wykorzystany w promocyjnej działalności Powiatu Limanowskiego i Dolnego Kubina.

2. Wizyta studyjna na Słowacji dla branży turystycznej z powiatu limanowskiego.

W ramach zaplanowanego działania zostanie zorganizowana 3-dniowa wizyta studyjna dla piętnastu osób, przedstawicieli branży turystycznej z terenu powiatu limanowskiego. Podczas wizyty zostanie zorganizowane spotkanie z przedstawicielami Dolnego Kubina i przedstawicielami klastra turystycznego Orava. W trakcie pobytu przedstawiciele powiatu limanowskiego, będą uczestniczyć, w wycieczce objazdowej, po atrakcjach turystycznych Dolnego Kubina. Wizyta będzie trwała 3 dni.

3. Wizyta studyjna w Powiecie Limanowskim dla branży turystycznej z Dolnego Kubina.

W ramach zaplanowanego działania zostanie zorganizowana wizyta studyjna na terenie powiatu limanowskiego dla dziesięciu osób, przedstawicieli branży turystycznej i przedstawicieli Dolnego Kubina. Zostanie zorganizowane spotkanie z przedstawicielami branży turystycznej, w tym działającej w powiecie limanowskim Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego. W trakcie pobytu przedstawiciele Dolnego Kubina, będą uczestniczyć w wycieczce objazdowej po atrakcjach turystycznych powiatu limanowskiego. Wizyta będzie trwała 3 dni.

4. Wizyta studyjna w Dolnym Kubinie dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu limanowskiego.

W ramach zadania zaplanowano wizytę studyjną dla piętnastu przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu limanowskiego. Celem wizyty będzie zaprezentowanie kulinarnego dziedzictwa, na stoisku, podczas organizowanego przez Dolny Kubin wydarzenia jesienią 2022r. Oprócz stoiska w Dolnym Kubinie celem wizyty studyjnej będzie przyjazd do wskazanego przez miasto Dolny Kubin studia kuchennego / kuchni restauracyjnej w Dolnym Kubinie, w którym Panie z KGW z powiatu limanowskiego zaprezentują / ugotują kilka potraw charakterystycznych dla terenu powiatu limanowskiego. Efektem tego gotowania będzie przygotowanie w zainteresowanej restauracji / restauracjach na terenie Dolnego Kubina karty menu z daniami kuchni Lachów / Górali i Zagórzan z terenu powiatu limanowskiego. Takie menu zostanie wprowadzone do menu zainteresowanych restauracji i będzie można spróbować dań kuchni polskiej (z powiatu limanowskiego) na Słowacji (w Dolnym Kubinie). Menu będzie obowiązywało minimum tydzień, w zainteresowanych restauracjach.

5. Konferencja turystyczna podsumowująca projekt

W ramach działania zostanie zaplanowana konferencja turystyczna podsumowującą działania w projekcie. Tematyka konferencji będzie prezentować dziedzictwo przyrodnicze i turystyczne powiatu limanowskiego i Dolnego Kubina. Zaplanowane będą prelekcje pokazujące aktualny stan turystyki powiatu limanowskiego i Dolnego Kubina, zrealizowane inwestycje w turystyce oraz przykłady dobrych praktyk.