Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Mszanie Dolnej

W niedzielę 7 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające Ofiary „Zbrodni Katyńskiej” – żołnierzy, policjantów i strażników granicznych zamordowanych przez sowieckie NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie w 1940 r. oraz upamiętniające osoby, które zginęły w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. W wydarzeniu Powiat Limanowski reprezentowali: Przewodnicząca Powiatu Ewa Filipiak wraz z Radnymi: Agnieszką Orzeł, Grzegorzem Wójcikiem oraz Arturem Żabą.

Mszę świętą odprawił  ks. proboszcz parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła- ks. Jerzy Raźny. Uroczysty charakter nabożeństwa został podkreślony poprzez liczny udział pocztów sztandarowych miejscowych instytucji.

Po nabożeństwie, przy dźwiękach marszowej muzyki nastąpił przemarsz do parku miejskiego im. Rodziny Hrabiów Krasińskich. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pod obeliskiem przez delegacje władz państwowych, samorządowych, instytucji publicznych, oświatowych, stowarzyszeń i rodzin pomordowanych.

Dziś upamiętniamy tych, którzy walczyli i dbali o wolność i pokój Naszej Ojczyzny – Polski. Musimy pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Dzisiaj na naszych barkach spoczywa dbałość o wolność i pokój. Dbajmy o podtrzymanie naszej tożsamości narodowej. Gdziekolwiek jesteśmy, w kraju i za granicą, w domu lub w pracy, w życiu realnym – codziennym czy w obszarze wirtualnym pamiętajmy, że jesteśmy Polakami a Naszą Ojczyzną, Domem jest Polska. Oby nigdy nie zabrakło nam wolności i pokoju. –  mówiła podczas uroczystości Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego Ewa Filipiak,a  następnie na ręce Wójta Gminy Mszana Dolna, Burmistrza Miasta Mszana Dolna oraz Wójta Gminy Niedźwiedź oraz ZPO w Mszanie Górnej przekazała w imieniu własnym i radnych powiatowych podziękowania za organizację uroczystości. – To dzięki Wam pamięć o Bohaterach jest żywa i wciąż trwa. – dodała Przewodnicząca.

Ostatnim, nieoficjalnym punktem obchodów była wojskowa grochówka.

Patronat nad obchodami objęły samorządy Miasta Mszana Dolna, Gminy Mszana Dolna i Gminy Niedźwiedź.

 

fot.: TV28

 

 

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content