I Powiatowy Interdyscyplinarny Konkurs Filozoficzny „Sapere Aude” rozstrzygnięty!

Laureaci I Powiatowego Interdyscyplinarny Konkursu Filozoficznego „Sapere Aude”

Wieloletnia współpraca Wydziału Filozoficznego UPJPII z I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Orkana w Limanowej zaowocowała wspólną organizacją I Powiatowego Konkursu Filozoficznego „Sapere Aude!”. Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół z powiatu limanowskiego. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa i szkoła średnia i w trzech kategoriach tematycznych: eseje filozoficzne, prace literackie i prace plastyczne.

Uczniowie mieli przygotować prace na jeden z tematów zaproponowanych przez organizatorów:
• Co to znaczy poznać samego siebie?
• Na czym polega szczególna relacja między wiarą a rozumem?
• Szczęście – co to takiego?
• Czy dziś potrzebujemy jeszcze przyjaciół?
• Czy cenić przyjaźń wyżej niż prawdę?

28.02.2020 w Auli I LO im. W. Orkana w Limanowej odbyła się gala finałowa konkursu. Gości powitała Dyrektor I LO mgr Anna Mruk, wystąpienia mieli również patroni honorowi: Poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek.

Wydział Filozoficzny UPJPII zadbał o stronę naukową wydarzenia, wykład pt. „Czy filozofia jest potrzeba w życiu człowieka?” wygłosił ks. prof. Władysław Zuziak. Profesor wskazał m.in. wiele aspektów ludzkiego życia, które chociaż da się realizować tylko na poziomie pragmatycznym, to jednak jeżeli towarzyszy temu refleksja, są realizowane inaczej. Omówił również niektóre z umiejętności i kompetencje właściwe osobom studiującym filozofię i przedstawił przykłady osób, którym zajmowanie się filozofią pomogło odnieść sukces, na koniec opisał historię oraz specyfikę UPJPII i zaprosił zgromadzonych uczniów, aby rozważyli studia na tej uczelni.

Dla zgromadzonych finalistów konkursu najbardziej emocjonującym momentem było odczytanie wyników i wręczenie nagród. Nagrody ufundowali patroni honorowi Poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska, Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga, Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Dyrektor I LO im W. Orkana w Limanowej Anna Mruk oraz Rada Rodziców I LO. Uczniowie, którzy napisali trzy najlepsze eseje w kategorii szkoła średnia wezmą udział w wycieczce do Warszawy połączonej z zwiedzaniem sejmu z panią Poseł Urszulą Nowogórską.

Laureatami zostali uczniowie sześciu szkół: SP w Tymbarku, SP w Piekiełku, SP w Mordarce, I LO w Limanowej, ZS nr 1 w Limanowej i LO w Tymbarku.
A oto laureaci i finaliści:
Licealiści w kategorii esej/ wypracowanie:
1. miejsce Weronika Banach I LO w Limanowej
2. miejsce Zuzanna Jasica Zespół Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej
3. miejsce Robert Syrek LO im. KEN w Tymbarku
Wyróżnienie: Mateusz Kęska I LO, Aleksandra Palki Zespół Szkół nr 1 w Limanowej

W kategorii prace literackie:
1. miejsce Liliana Gołąb I LO w Limanowej
2. miejsce Anna Hebda- I LO w Limanowej
3. miejsce Emilia Biros Zespół Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej i Weronika Guzik Zespól Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej
Wyróżnienie: Kacper Krajewski LO im. KEN w Tymbarku

W kategorii plastycznej-plakaty:
1. miejsce Anna Żelazny LO im. KEN w Tymbarku
2. miejsce Jakub Płachta LO im. KEN w Tymbarku oraz Julia Dziadoń I LO w Limanowej
3. miejsce Piotr Pyszny LO im. KEN w Tymbarku i Julia Dudek Zespół Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej
Wyróżnienia: Izabela Jurkowska LO im. KEN w Tymbarku, Wiktoria Filus LO im. KEN w Tymbarku, Sabina Wilczek LO im. KEN w Tymbarku

Najlepsi uczniowie ze szkół podstawowych w kategorii:
Esej/ wypracowanie:
1. miejsce Anna Jurek S.P w Piekiełku
2. miejsce Łukasz Jasica S.P. w Mordarce
3. miejsce Urszula Czernek S.P w Tymbarku
Wyróżnienia: Joanna Trzópek S.P w Tymbarku, Zuzanna Obrzud S.P w Tymbarku
Praca literacka-
1. miejsce Ewelina Majda S. P. w Tymbarku

Laureaci I Powiatowego Interdyscyplinarny Konkursu Filozoficznego „Sapere Aude” Laureaci I Powiatowego Interdyscyplinarny Konkursu Filozoficznego „Sapere Aude”

Laureaci I Powiatowego Interdyscyplinarny Konkursu Filozoficznego „Sapere Aude”

Konkurs, zorganizowany i przeprowadzony w I LO im. Władysława Orkana w Limanowej jest kolejnym potwierdzeniem, że szkoła ta wyróżnia się wśród szkół średnich Polski także ukierunkowaniem na kształcenie filozoficzne. Uczniowie tej szkoły rokrocznie biorą udział w Interdyscyplinarnych Warsztatach Filozoficznych organizowanych przez UPJPII, dwukrotnie udało im się wygrać je drużynowo, uczestniczą również – i to z sukcesami – w innych inicjatywach filozoficznych.

Mamy nadzieję, że Powiatowy Interdyscyplinarny Konkurs Filozoficzny będzie miał kolejne edycje kolejne edycje organizowane przez I LO im. W. Orkana w Limanowej i Wydział Filozoficzny UPJPII. Dziękujemy Staroście Powiatu Limanowskiego panu Mieczysławowi Urydze i pani Dyrektor I LO mgr Annie Mruk za przychylność dla filozoficznych inicjatyw w szkole i aktywne ich wspieranie, nauczycielowi filozofii I LO mgr Annie Trojanowskiej za pomysł konkursu i przyjęcie na siebie, wraz z p. mgr Grzegorzem Kuzielem, ciężaru organizacyjnego. Ze strony Wydziału Filozoficznego UPJPII za koordynację projektu odpowiedzialny był dr Jakub Synowiec.

źr.: I LO w Limanowej