Imieniny św. Walentego. Patronalne święto Miasta Limanowa

Zdjecie przedstawiajace wizerunek św. Walentego na białym tle. Obok napis : Święto Patrona Miasta Limanowa

14 lutego tradycyjnie poświęcony jest postaci św. Walentego biskupa i męczennika.

To nie tylko patron zakochanych, ale też patron miasta Limanowa!

Z okazji tego święta składamy  najserdeczniejsze życzenia dla władz Limanowej oraz wszystkich mieszkańców naszej stolicy Beskidu Wyspowego.

Niech św. Biskup Walenty chroni, wyprasza pomyślność  i otacza opieką  Limanowian oraz ich piękne miasto, któremu patronuje.

Przy okazji dzisiejszego święta warto wspomnieć kilka słów o postaci św. Patrona. Żyjący w III w n.e. Walenty był biskupem Terni w Umbrii.

Z życiem i męczeństwem dzisiejszego patrona związanych jest wiele legend a najpopularniejsza z nich mówi o tym , dlaczego został uznany orędownikiem szczęśliwej miłości.

Zgodnie z popularnym podaniem, Walenty ściągnął na siebie karę łamiąc surowy zakaz Cesarza Rzymu – Klaudiusza, który wprowadził prawo, zakazujące  wchodzenia w związki małżeńskie osobom służącym w wojsku. Święty Walenty wbrew prawu miał jednak udzielić ślubu zakochanemu legioniście i jego ukochanej, co zakończyło się dla niego tragicznie – biskup Walenty poniósł śmierć przez ścięcie mieczem.

14 lutego 269 roku. Pochowano go w Rzymie przy via Flaminga.  Jego grób już w IV w. n.e. Otoczony był szczególną czcią. Nad grobem biskupa -męczennika papież Juliusz I wystawił bazylikę pod wezwaniem św. Walentego.

W Europie już od czasów średniowiecznych Święty Walenty był wzywany szczególnie, jako orędownik podczas ciężkich chorób, zwłaszcza chorób na tle nerwowym i epilepsji. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych od wieków, czczono św. Walentego, jako patrona zakochanych. W związku z tym dzień 14 lutego stał się tradycyjnie okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Z okazji dzisiejszego święta nie zapomnijmy zatem o okazywaniu sobie wzajemnej życzliwości. A  świętującym imieniny solenizantom życzymy wszystkiego, co najlepsze.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content