Informacja dotycząca obowiązku posiadania aktywnego profilu na portalu ZUS – Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

Od stycznia 2023 roku, zgodnie ze zmianami w przepisach, każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na portalu ZUS – Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca przedsiębiorców,  do założenia konta już dzisiaj.
– Można  to zrobić samodzielnie on-line – w domu – zakładając własne konto PUE za pomocą swojego profilu zaufanego lub za pomocą bankowości elektronicznej.
– Można skorzystać z pomocy pracownika ZUS podczas e-wizyty https://www.zus.pl/e-wizyta lub podczas kontaktu z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (tel. 22 560 16 00) w czasie której wyjaśnimy, jak – krok po kroku – założyć swoje konto PUE.
– Założyć konto PUE ZUS można również osobiście, podczas tradycyjnej wizyty w placówce ZUS (w poniedziałki pracujemy do godz. 17.00, od wtorku do piątku do godz. 15.00).

Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach przepisów, obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie. Obecnie na PUE ZUS profil z rolą płatnika ma ponad 89 % osób prowadzących własną działalność i ponad 87 %  firm rozliczających składki od 1 do 5 osób. Płatnicy, którzy aktualnie rozliczają składki w ZUS i nie mają profilu na PUE ZUS, powinni więc założyć go do 30 grudnia 2022 r.

Informacje praktyczne – Jak założyć konto na PUE ZUS

Pismo_do_klientow_ZUS (dok. PDF)

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content