Informacja o aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy

Baner Powiatowy Urząd Pracy

Powiatowy Urząd Pracy informuje o aktualnej sytuacji na rynku pracy w powiecie limanowskim:

W maju 2018 r. w stosunku do kwietnia liczba osób bezrobotnych spadła o 140 osób.
W porównaniu do maja ubiegłego roku liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych jest mniejsza o 668 osób. Wg stanu na koniec maja 2018 r. w ewidencji osób bezrobotnych figurowały 4282 osoby bezrobotne. Większość osób bezrobotnych (87,8%) stanowiły osoby poprzednio pracujące, zwolnieni z przyczyn zakładu pracy to nieznaczny (7,5%) odsetek zarejestrowanych, 155 osób bezrobotnych posiadało orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, 647 to osoby bezrobotne zarejestrowane po raz pierwszy.

Zdecydowaną większość wśród zarejestrowanych osób bezrobotnych (87,4%) stanowią osoby
w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Do tej kategorii zaliczamy osoby m.inn.:

• do 30 r. życia – 1504 osoby,
  • powyżej 50 r. życia – 862 osoby,
  • posiadające co najmniej jedno dziecko do 6 r. życia – 1111 osób,
  • niepełnosprawne – 155 osób,
  • posiadające co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 r. życia – 11 osób,
  • długotrwale bezrobotne – 2241 osób

Tych ostatnich (pozostających w ewidencji osób bezrobotnych powyżej 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat) jest najwięcej, stanowią 52,3% ogółu zarejestrowanych. W pierwszej kolejności Urząd kieruje wsparcie właśnie do w/w grup osób  bezrobotnych

Z ogólnej liczby bezrobotnych prawo do zasiłku posiada jedynie 14,6% osób.

Stopa bezrobocia na dzień 30 kwietnia 2018 r. według ostatnich danych GUS wyniosła:

– w kraju 6,3% (spadek o 0,3%  w stosunku do marca 2018 r.)

– w województwie małopolskim  5,1%  (spadek o 0,3% w stosunku do marca 2018 r. )

– w powiecie limanowskim  8,1 % (spadek o 0,5% w stosunku do miesiąca poprzedniego).

Rejestracja i wyłączenia z ewidencji bezrobotnych

W maju br. zarejestrowano i zgłoszono do ubezpieczenia zdrowotnego 552 osoby tj. o 41 mniej niż
w miesiącu poprzednim, z czego 83,3% to bezrobotni rejestrujący się po raz kolejny.

W omawianym okresie z ewidencji osób bezrobotnych wyłączono w sumie 692 osoby. Podobnie jak
w miesiącach poprzednich najczęstszą przyczyną wyłączenia było podjęcie pracy (399 osób). Warto wrócić uwagę, że 68,2% to podjęcia pracy niesubsydiowanej tj. niewspieranej środkami Funduszu Pracy. Prace subsydiowane środkami Funduszu Pracy w maju b.r. podjęło 127 osób, w tym:

• prace interwencyjne – 34 osoby,
  • roboty publiczne25 osób,
  • refundacja kosztów zatrudnienia bezrobotnego – 25 osób,
  • w ramach bonu na zasiedlenie 6 osób,
  • podjęcie działalności gospodarczej29 osób,
  • w ramach refundacji pracodawcy kosztów wynagrodzenia, nagrody, składek na ubezpieczenie skierowanego bezrobotnego do 30 roku życia 7 osób,
  • dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego powyżej 50 roku życia – 1 osoba

Ponadto na szkolenie skierowano 63 osoby, na staż  45 osób  . Spośród osób bezrobotnych wyłączonych
z ewidencji: 88 osób nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy, 56 osób dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bezrobotnego, 14 osób odmówiło przyjęcia odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy, 12 osób nabyło prawa emerytalne, rentowe lub prawo do świadczenia przedemerytalnego, 4 osoby osiągnęły wiek emerytalny ,11 osób  zostało pozbawionych statusu z innych powodów.

Oferty pracy

W maju b.r. pracodawcy zgłosili w ramach ofert  353 wolne miejsca pracy i aktywizacji zawodowej. Wśród zgłoszonych wolnych miejsc pracy tylko 8 dotyczyło osób z orzeczoną niepełnosprawnością.

AKTYWNE FORMY PRZECIWDZIAŁANIA BEZROBOCIU

Od początku 2018 roku z aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu /dofinansowywanych ze środków Funduszu Pracy/ skorzystało łącznie  1006 osób bezrobotnych,  w tym skierowano do pracy:

• 178 osób w ramach prac interwencyjnych,
  • 31 osób w ramach robót publicznych,
  • 123 osoby w ramach podjęcia działalności gospodarczej,
  • 87 osób w ramach refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy,
  • 13 osób w ramach dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego powyżej 50 r. życia,
  • 14 osób w ramach bonu zatrudnieniowego,
  • 43 osoby poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie,
  • 53 osoby w ramach refundacji pracodawcy kosztów wynagrodzenia, nagrody, składek na ubezpieczenie skierowanego bezrobotnego do 30 roku,

Ponadto skierowano:

• 254 osoby na staż / w tym 2 w ramach bonu stażowego/,