Jesienne Targi Edukacji i Pracy w Limanowej

17 października w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej, odbyły się „Targi Edukacji i Pracy” w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Organizatorami były jednostki OHP Punkt Pośrednictwa Pracy w Limanowej i Młodzieżowe Centrum Kariery w Mszanie Dolnej. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki aktywnej współpracy Punktu Pośrednictwa Pracy z limanowską szkołą.
Targi skierowane były do młodzieży uczącej się, bezrobotnej jak i osób poszukujących pracy. Otwarcia dokonała Pani Agata Fołta – Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Nowym Sączu. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli m.in. Marek Młynarczyk – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Edyta Król – Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, dyrektorzy szkół,  pracodawcy i osoby współpracujące z OHP.
Celem organizowanego przedsięwzięcia było stworzenie bezpośredniego kontaktu osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy z pracodawcami lokalnymi i nie tylko. Targi podzielone były na dwa moduły. Jednym z nich była oferta wystawiennicza szkół policealnych i oferta pracodawców prezentujących możliwości zatrudnienia w ramach pracy stałej jak i krótkoterminowej. Drugi moduł odbył się w formie seminarium o tematyce „Sam kreuję swoją przyszłość”.
Zajęcia przeprowadził Krzysztof Borek – doradca EURES. Przedstawił zasady funkcjonowania oraz cele sieci EURES. W dalszej części omówił plusy i minusy podejmowania pracy za granicą oraz przedstawił różnice w prawach i obowiązkach pracowników w Polsce i państwach UE/EOG. Integralnym elementem spotkania było ćwiczenie, polegające na różnicach w znaczeniu gestów w Polsce oraz innych państwach europejskich. Na koniec Krzysztof Borek zaprezentował możliwość poznawania usług sieci EURES, świadczonych przez Ochotnicze Hufce Pracy w mediach społecznościowych.
W trakcie trwania targów, wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z porad udzielanych przez doradców zawodowych i pośredników pracy. Dodatkowo uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą prezentowaną przez jednostki Ochotniczych Hufców Pracy działające na terenie Limanowej i Nowego Sącza. Instytucja OHP, poprzez projekty współfinansowane ze środków UE oraz coroczną organizację Targów Edukacji i Pracy, promuje zatrudnianie ludzi młodych.
Oprac.na podst.: tekst – Anna Sułkowska,
Fot. – Katarzyna Klag, Krzysztof Borek.