25 maja 2026 r.
20 maja 2006 roku Szkoła Podstawowej nr 1 w Męcinie oficjalnie przyjęła za swojego patrona Jana Pawła II – Papieża Polaka, pielgrzyma nadziei, człowieka gór i wielkiego przyjaciela młodych.
Jubileusz 20- lecia tego wydarzenia społeczność szkoły świętowała w czwartek 21 maja 2026 r. Dzień pełen wzruszeń, wspomnień oraz refleksji nad obecnością i znaczeniem Patrona w życiu szkoły przeszedł do jej historii i zapisał się w pamięci uczestników.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej sprawowanej w kościele parafialnym przez ks. proboszcza Witolda Machalskiego. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele i rodzice, a w oprawę liturgiczną czynnie włączyli się wychowankowie. Po Eucharystii uczestnicy przeszli do budynku szkoły, gdzie w szkolnej hali sportowej miała miejsce kontynuacja obchodów jubileuszowych.
Wprowadzenie sztandaru oraz wspólne odśpiewanie hymnu szkoły od samego początku podkreśliło wyjątkowy charakter tego spotkania oraz atmosferę skupienia, wdzięczności i wzruszenia. Po krótkim wprowadzeniu nawiązującym do wydarzenia sprzed dwudziestu lat, kiedy patronem szkoły oficjalnie został św. Jan Paweł II, Dyrektor Szkoły Grzegorz Krzak, serdecznie powitał zaproszonych gości. Podczas obchodów jubileuszu obecni byli: Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, Dyrektor GZOS Edyta Król, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego Wojciech Włodarczyk, radny Powiatu Limanowskiego Rafał Woźniak, jak również poprzednia Dyrektor Szkoły Maria Lupa, Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) w Limanowej Elżbieta Mordarska, radna Gminy Limanowa Iwona Kuzak – Stachowicz, sołtys wsi Męcina Rafał Smęda, przewodnicząca Rady Rodziców Aneta Gębczyk, emerytowani nauczycie i pracownicy szkoły, rodzice, pedagodzy, absolwenci oraz uczniowie.
Grzegorz Krzak – Dyrektor SP w Męcinie dokonał krótkiego podsumowania minionych dwóch dekad funkcjonowania szkoły pod patronatem św. Jana Pawła II. Szczególne podziękowania kierując do swojej poprzedniczki, pani Marii Lupy, za wkład oraz inicjatywę nadania szkole imienia Jana Pawła II. Podkreślił znaczenie nauczania Ojca Świętego dla kolejnych pokoleń uczniów, przypominając o wartościach, które Patron pozostawił młodym ludziom: odpowiedzialności, odwadze, szacunku dla drugiego człowieka i wrażliwości na ludzkie potrzeby. Dyrektor skierował również słowa uznania i wdzięczności pod adresem wszystkich, którzy wpisali się w tym czasie w historię szkoły, dochowali wierności dziedzictwu i spuściźnie Papieża Polka, a tym samym przyczynili do wychowania przyszłych pokoleń w świetle Jego nauczania. Podkreślił także, jak głęboko obecność Patrona przeniknęła codzienność szkoły i serca tych, którzy ją tworzą.
Następnie głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych. Życzenia oraz pamiątkowy list gratulacyjny dla Dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników oraz uczniów placówki przekazali – Starosta Limanowski Mieczysław Uryga wraz z Członkiem Zarządu Powiatu Limanowskiego Wojciechem Włodarczykiem.
– Życzymy dalszych sukcesów dydaktycznych i wychowawczych, wielu powodów do dumy oraz nieustającej satysfakcji z realizacji tak ważnej misji – powiedział Starosta Limanowski.
Mówcy, wraz ze słowami gratulacji i uznania uznania pod adresem dyrekcji oraz grona pedagogicznego wyrażali wdzięczność za możliwość udziału w szczególnym, jubileuszowym wydarzeniu podsumowującym dekady pracy i wspólnej drogi.
Ważnym punktem i pięknym zwieńczeniem uroczystości był program artystyczny, który przeprowadził widzów przez najważniejsze i najpiękniejsze wspomnienia związane z postacią i nauczaniem Jana Pawła II. Również występ Zespołu Regionalnego„Męcinianie”, stanowiący wyraz hołdu dla Patrona, a także wyrażający przywiązanie do korzeni i wartości tak ważnych dla św. Jana Pawła II wywołał wiele emocji i wzruszeń.
Na zakończenie organizatorzy podziękowali wszystkim obecnym za wspólne przeżywanie tej wyjątkowej chwili. Symbolicznym gestem stało się wręczenie gościom białych róż – ulubionych kwiatów Jana Pawła II, jako znak wdzięczności i pamięci.
Jak podkreślają organizatorzy, jubileusz dwudziestolecia nadania patronatu szkole, to nie tylko okazja do wspomnień, ale także ważna lekcja wartości oraz przypomnienie, że słowa oraz nauczanie św. Jana Pawła II wciąż pozostają aktualne i żywe, niezmiennie inspirując młode pokolenia.
źr./fot.: SP nr 1 w Męcinie, UG Limanowa

















