Jubileusz 50 – lecia działalności KGW Porąbka

członkinie Koła Gospodyń z Porąbki

21 września Koło Gospodyń Wiejskich w Porąbce świętowało jubileusz 50-lecia działalności. W wydarzeniu wraz z członkiniami KGW, ich rodzinami i zaproszonymi gośćmi wzięli udział przedstawiciele Powiatu Limanowskiego: Przewodnicząca Rady Ewa Filipiak, Członek Zarządu Czesław Kawalec oraz Radna Powiatowa Beata Krzyściak, 

Spotkanie rozpoczęło powitanie zgromadzonych gości. Prowadziły je panie: Maria Cygal i Zofia Trzópek. Następnie przewodnicząca Koła z Porąbki Maria Cygal przybliżyła historię swojego stowarzyszenia. Wręczono również pamiątkowe upominki, przygotowane przez Koło: okazjonalne talerze pełne domowych słodyczy oraz albumy z fotografiami. Kolejnym punktem było przybliżenie historii Koła, którego dokonała p. Maria Cygal, Przewodnicząca KGW. Opowiedziały przy tym gawędę i zaśpiewały regionalną przyśpiewkę. Tego dnia w poczet członkiń Koła uroczyście zostały włączone cztery kobiety.

Wyrażamy swoje uznanie dla wszystkich Pań z KGW Porąbce za aktywną działalność oraz wytrwałą pracę społeczną służącą rozwojowi oraz kształtowaniu tożsamości kulturowej mieszkańców powiatu limanowskiego. Wkład w pielęgnowanie folkloru, obyczajów i kultury ludowej oraz wartości wsi jest wyrazem szacunku i miłości do rodzinnych tradycji i polskiej ziemi. Dziękujemy, że zarówno przez minione lata, jak i obecnie swoim zaangażowałem i ciężką pracą przyczyniacie się do szerzenie kultury i tradycji naszego regionu – przekazali życzenia i gratulacje przedstawiciele Powiatu.

W dalszej części spotkania, najstarsze członkinie Koła, z pierwszą przewodniczącą, p. Marią Markiewicz na czele, dokonały uroczystego odsłonięcia gablot, w których wyeksponowany został pięćdziesięcioletni dorobek Koła. Warto podkreślić, iż spośród założycielek Koła żyje jeszcze siedem kobiet i dwóch muzyków (na spotkaniu obecne były cztery spośród pań i jeden członek kapeli). Podczas obchodów zostały szczególnie uhonorowane i docenione przez wszystkich specjalnymi prezentami, gromkimi brawami, życzeniami i zaśpiewanym „Sto lat”.

Świętowanie zakończyła wspólna biesiada przy muzyce zespołu ludowego „Skrzydlanie” ze Skrzydlnej.

 

źr.fot.:  Limanowianin.in/ oprac./zdjęcia: A. Cieślik

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content