Jubileuszowy Koncert Chóru „Canticum Iubilaeum”

21 stycznia 2023 r. mszą świętą oraz uroczystym koncertem w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej 25 lat swojej działalności uczci limanowski chór mieszany Canticum Iubilaeum. Jednym z Patronów koncertu jest Powiat Limanowski.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 21 stycznia br.  o godzinie 17:30. Oprócz chórzystów Canticum Iubilaeum pod kierownictwem dyrygenta Marka Michalika wystąpią: Katarzyna Tarkowska (sopran) oraz Piotr Michalik (organy). W programie koncertu znajdą się  utwory: „Msza Polska” – Jana Adama Maklakiewicza, „Magnificat” – Johanna Pachelbela.

Zapraszamy !

Chór Mieszany Canticum Iubilaeum powstał w styczniu 1998 roku. Pomysłodawcą, założycielem i dyrygentem jest Pan Marek Michalik, absolwent Sekcji Muzyki Liturgicznej przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu chórmistrzostwa, prowadzonych przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. W Roku Jubileuszowym 2000, zespół przyjął nazwę „Canticum Iubilaeum”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Radość Śpiewania”.

Repertuar chóru stanowią liczne dzieła muzyczne tworzone od średniowiecza, aż po współczesność. Są to utwory zarówno religijne jak i świeckie z wielu zakątków świata i w różnych językach.
Głównym celem działalności chóru  jest dbanie o piękno oprawy liturgii Mszy Świętej. Za swój cel chór Canticum Iubilaeum stawia sobie także reprezentowanie rodzimej parafii Matki Boskiej Bolesnej oraz Miasta Limanowa poza ich granicami. Poza tą działalnością zespół bierze udział w licznych występach i koncertach w kraju i za granicą. Koncertował w wielu miejscach w Polsce np. w Krakowie, Warszawie, Tarnowie, Rzeszowie, Łodzi, Żorach, Sandomierzu, Toruniu, Łańcucie, Nowym Sączu, Bochni, Kazimierzu Dolnym, Wadowicach, Chełmnie i innych. Chór współpracował ze znakomitymi orkiestrami takimi jak: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Kameralna L’Estate Armonico, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie – Krakowska Młoda Filharmonia, Starosądecka Międzyszkolna Orkiestra Dęta, Orkiestra Górnicza Kopalni Soli w Bochni. Chór miał również zaszczyt śpiewać dla papieży:  Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.