Już w ten weekend kolejne „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim”

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Spacerów Historycznych w Powiecie Limanowskim”. W sobotę (17 lipca) wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w historycznej wędrówce w Jodłowniku a 18 lipca – w niedzielę (18 lipca) w Słopnicach. Spacery poprowadzi limanowski historyk i regionalista Karol Wojtas.

W sobotę 17 lipca 2021 roku o godzinie 16:30 przy zabytkowym kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpocznie się spacer historyczny pod tytułem: „Niewiarowscy, dominikanie, cystersi, Romerowie, krowy czerwone”. Na jego trasie znajdą się stara i nowa świątynia parafialna, cmentarz parafialny oraz dawne zabudowania dworskie rodu Romerów. Spacer potrwa około 3 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

W niedzielę 18 lipca 2021 roku w Słopnicach Górnych o godzinie 16:00 rozpocznie się spacer historyczny pod tytułem: „Śladami 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK”. Na szlaku tej wędrówki znajdą się kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, Izba Pamięci 1 PSP AK, zabytkowa kaplica pod Matki Bożej Anielskiej oraz ścieżka historyczna 1 PSP AK. Zbiórka i start spaceru na parkingu przy kościele parafialnym. Spacer potrwa około 3 godzin i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

„Podczas sobotniego spaceru uczestnicy poznają historię początków parafii w Jodłowniku, ale także najstarsze dzieje miejscowości oraz historię początków hodowli krów polskich czerwonych przez rody Marsów i Romerów na Ziemi Limanowskiej. W niedzielę głównym tematem będzie historia konspiracji na Ziemi Limanowskiej a szczególnie 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Uczestnicy poznają także historię początków parafii i budowy kościoła w Słopnicach Górnych”.

Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim organizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego w ramach projektu „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

źr. lotlimanowski.pl