Już wkrótce IX Noc Muzeum w Limanowej

Muzeum Ziemi Limanowskiej w Limanowej  14 maja br. zaprasza  do uczestnictwa w IX Nocy Muzeum. Wydarzenie będzie miało formę   tradycyjną –  wrota dworu Marsów będą otwarte dla zwiedzających od 18.00 do 24.00.

Temat przewodni tegorocznej Nocy Muzeum – „Ecclesia +/- Synagoga”  zawiera w sobie zarówno wymiar uniwersalny – stanowiący  refleksję nad źródłem i statusem cywilizacji europejskiej, jak również lokalny, ponieważ w Limanowej, podobnie jak w wielu miastach Europy ludność chrześcijańska funkcjonowała wspólnie z gminami żydowskimi w ramach jednego organizmu administracyjnego i społecznego.

Świat synagogi będzie prezentować wystawa czasowa „Tałesy, kapoty, załóżki. Opowieść o ubiorach polskich Żydów od średniowiecza po XX wiek” udostępniona przez Fundację Nomina Rosae. Ogród Kultury Dawnej oraz pokaz warsztatów kaligrafii hebrajskiej prowadzonych przez Lidię Marek-Jurkowską. Ecclesia z kolei znajdzie swoją odsłonę w wystawie plenerowej, dotąd nieprezentowanej „Pójdźcie do mnie wszyscy” – Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w obiektywie Jana Dutki”, której otwarcie miało nastąpić 13.03.2020 jednak ze względu na stan epidemii wernisaż został odwołany (niestety Autor fotografii zmarł w listopadzie zeszłego roku).

Dodatkowo dla publiczności dostępne będą wszystkie wystawy stałe Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej oraz ekspozycja artystyczna czasowa „Brożek intymny”.

Zapraszamy do zwiedzania! Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Muzeum jest wolny.

Poniżej udostępniamy program Tegorocznej Nocy Muzeum Ziemi Limanowskiej w Limanowej:

  • 18:00 Wystawa czasowa „Tałesy, kapoty, załóżki. Opowieść o ubiorach polskich Żydów od średniowiecza po XX wiek”

Przedstawia 10 rekonstrukcji dawnych ubiorów na podstawie przedstawień polskich Żydów, źródeł pisanych i wykrojów. Część z rekonstrukcji została wykonana z oryginalnych tkanin przedwojennych pochodzących z dawnego żydowskiego domu ze Starego Sącza. Prezentuje także pamiątki po nowosądeckich Żydach takie jak tałes Jakuba Müllera czy przedwojenne torebki i kapelusze Reginy Kempińskiej z domu Rigelhaupt. Osobną część wystawy stanowi instalacja odtwarzająca pracownię krawiecką. Koncepcja i scenariusz wystawy: dr Maria Molenda

  • 19:00 Plenerowa wystawa czasowa „Pójdźcie do mnie wszyscy” – Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w obiektywie Jana Dutki (premierowa prezentacja wystawy)

Nowa odsłona tego szczególnego miejsca w Limanowej, widzianego w obiektywie aparatu fotograficznego nieżyjącego już Jana Dutki, będzie zapraszać widzów w podróż po rzeczach najbliższych. Limanowski fotograf z wyczuciem artyzmu chwili, przyjmuje tym razem role fotoreportera rejestrującego życie wokół niego. Jak nikt inny, potrafi dostrzec sedno rzeczy i w serii fotografii prezentuje istotę życia toczącego się wokół Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej i wizerunku Limanowskiej Pani od kilkudziesięciu lat. Wezwanie, które stanowi pierwszy człon tytułu przygotowywanej wystawy, stanowi swoistą klamrę pomiędzy miejscem i ludźmi.

  • 19:00 Pokaz warsztatów kaligrafii hebrajskiej

Alfabet hebrajski wywodzi się z najstarszego zachowanego na świecie, alfabetu fenickiego. Język hebrajski w judaizmie i chrześcijaństwie uznawany jest za język święty. Formy graficzne liter hebrajskich według mistyków hebrajskich są nienaruszalne i święte, a praca sofera – kopisty tekstów świętych – uznawana za „niebiańskie rzemiosło”(M’lechet Shamayim). Warsztaty pozwalają poznać ich kształty, nazwy, miejsca w alfabecie, odkrywają niektóre z ich mistycznych tajemnic, pomagają dowiedzieć się dlaczego są to litery święte.  Przede wszystkim, uczymy się podstaw kaligrafii alfabetu hebrajskiego do celów artystycznych poprzez pryzmat szczegółowych przepisów zawartych w XIX-wiecznym podręczniku dla  soferów.

  • 18.00 – 24.00 Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem

Noc Muzeum w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej będzie odbywać się w określonym reżimie sanitarnym polegającym na zachowaniu dystansu społecznego, noszeniu masek zasłaniających usta i nos oraz przestrzeganiu limitu osób jednocześnie przebywających na terenie instytucji. W związku z tym Organizator prosi o stosowanie się do poleceń muzealników.

 

źr.: Muzeum Ziemi Limanowskiej

 

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content