Kapela ze Słopnic nagrodzona podczas 56. Tygodnia Kultury Beskidu w Żywcu

W ramach 56 Tygodnia Kultury Beskidu w Żywcu  odbył się Festiwal Folkloru Górali Polskich, w którym uczestniczyły także zespoły regionalne z powiatu limanowskiego –  kapele ze Słopnic: Słopnicki Zbyrcok oraz Słopniczanie.

Podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich odbyły się dwa konkursy: kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i  prezentacji instrumentalistów oraz regionalnych zespołów pieśni i tańca.

W ramach pierwszego konkursu, komisja wysłuchała 78 prezentacji m.in 15 kapel, 26 grup śpiewaczych, 10 solistów instrumentalistów, 2 solistów multiinstrumentalistów, 14 solistów śpiewaków, 6 mistrzów instrumentalistów z uczniami oraz 5 mistrzów śpiewaków wraz z uczniami. Po występie wszystkich uczestników jury przyznała nagrody dla uczestników w poszczególnych kategoriach.

Trzecie miejsce w kategorii: kapele zdobył zespół Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic.

56. Fstiwal Kultury Beskidu 2019

Natomiast w w ramach drugiego konkursu konkurowało ze sobą 27 zespołów prezentujących kulturę rdzennie polską. Słopnicki Zbyrcok zaprezentował program „Lenobranie” natomiast Słopniczanie przedstawili „U bramy pani młodej”. Skład sędziowski postanowił przyznać osiem wyróżnień regulaminowych za poszczególne elementy programu. Wśród wyróżnionych znalazł się Zespół Regionalny Słopnicki Zbyrcok za muzykę oraz śpiew Górali Łąckich.

56. Fstiwal Kultury Beskidu 2019

Warto również dodać, że Festiwal Folkloru Górali Polskich gromadzi zespoły nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. W opinii jurorów, w tej edycji znacząco wzrósł poziom prezentowanych widowisk folklorystycznych, w szczególności muzyka towarzysząca widowiskom.

Żywiecki Festiwal to największe spotkanie polskich górali; zespołów, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów i kochającej góralski folklor publiczności. To również niezwykłe spotkanie górali, które ma za zadanie kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich. Jest przeglądem zespołów i solistów prezentujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych.

Nagrodzonym zespołom serdecznie gratulujemy sukcesu i dziękujemy za wspaniałe reprezentowanie regionu i jego kultury.

56. Fstiwal Kultury Beskidu 2019 56. Fstiwal Kultury Beskidu 2019

źródło: UG Słopnice, fot. MCK Żywiec/ Lucjusz Cykarski

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content