Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu limanowskiego nagrodzone w Jabłonce!

Panie z KGW Męcina podczas przeglądu w Jabłonce

9 Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich odbył się w dniach 6-7 października br. w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. W przeglądzie zaprezentowało się 13 grup wytypowanych w eliminacjach powiatowych i gminnych oraz przez ośrodki doradztwa rolniczego i samorządy powiatowe woj. małopolskiego. Powiat limanowski reprezentowały  cztery Koła Gospodyń Wiejskich z:Krasnych – Lasocic, Laskowej, Męciny i Podłopienia. KGW z powiatu zostały nagrodzone w poszczególnych kategoriach, natomiast nagrodę główną przeglądu zdobyły uczestniczki z KGW Męcina. Gratulujemy!

Posiedzenia Komisji Artystycznej 9. Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich, który odbył się w Jabłonce w dniach 6-7 października 2018 r. Komisja Artystyczna w składzie: Jadwiga PILCH /etnograf/, Jadwiga ADAMCZYK /muzyk/, Marta SMÓLCZYŃSKA /etnolog/, Lucyna KMAK /specjalista ds. gospodarstwa wiejskiego i agroturystyki/, Ewelina CZARNIK /spec. ds. dziedzictwa kulturowego/, Benedykt KAFEL /etnograf/ po obejrzeniu i wysłuchaniu prezentacji artystycznych /scenek obyczajowych i pieśni ludowych/, degustacji zgłoszonych do konkursu potraw oraz ocenie prac wykonanych podczas konkursu rękodzieła artystycznego /makatka kuchenna/ przez 13 grup KGW i Stowarzyszeń wytypowanych z 7 powiatów woj. małopolskiego /bocheńskiego, krakowskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, oświęcimskiego i tarnowskiego/ przyznała wyróżnienia i nagrody w poszczególnych konkursach regulaminowych:

w konkursie tradycyjnych scenek obyczajowych

w konkursie tradycyjnych potraw regionalnych których głównym składnikiem był karpiel

w konkursie rękodzieła artystycznego za wykonanie makatki kuchennej

w konkursie pieśni ludowych

Wyróżnienia i nagrody w punktacji łącznej we wszystkich konkursach:

NAGRODĘ GŁÓWNĄ PRZEGLĄDU wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2 500,00 zł oraz nagrodę rzeczową otrzymało KGW Męcina.

dwa równorzędne I miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po  2 000,00 zł oraz nagrodę rzeczową otrzymały:
– KGW Klęczany (gm. Chełmiec, pow. nowosądecki)
– KGW Krasne-Lasocice (gm. Jodłownik, pow. limanowski)

dwa równorzędne II miejsca wraz z nagrodą pieniężną w wysokości po 1 500,00 zł oraz nagrody rzeczowe otrzymały:
– Stowarzyszenie KGW PEŁNA CHATA Szczepanowice (gm. Pleśna, pow. tarnowski)
– KGW Florynka (gm. Grybów, pow. nowosądecki)

trzy równorzędne III miejsca wraz z nagrodą pieniężną w wysokości po 1 000,00 zł oraz nagrody rzeczowe otrzymały:
– KGW SAME SWOJE Przeciszów (gm. Przeciszów, pow. oświęcimski)
– KGW Ptaszkowa (gm. Grybów, pow. nowosądecki)
– KGW Trzebunia (gm. Pcim, pow. myślenicki)

sześć wyróżnień i nagrody pieniężne w wysokości po 500,00 zł każda oraz nagrody rzeczowe otrzymały:
– KGW Podłopień (gm. Tymbark, pow. limanowski)
– Stowarzyszenie Gospodyń Gminy Krzeszowice (pow. krakowski)
– KGW Laskowa (gm. Laskowa, pow. limanowski)
– KGW Bruśnik (gm. Ciężkowice, pow. tarnowski)
– KGW Olchawa (gm. Nowy Wiśnicz, pow. bocheński)

Komisja Artystyczna 9. Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW w Jabłonce z przyjemnością stwierdza, że poziom artystyczny konkursów prowadzonych od kilku lat jest coraz doskonalszy. Dotyczy to szczególnie widowisk, przy których co roku uwidaczniają się nowe talenty aktorskie, reżyserskie i znajomość obyczajowości własnego regionu. Dużą korzyścią płynącą z przeglądu jest wzajemne poznawanie i integracja środowisk wiejskich oraz wymiana doświadczeń w dziedzinach będących przedmiotem spotkań. Cieszy też fakt, że kulinaria są efektem poszukiwań dawnych, tradycyjnych potraw wiejskich, często już zapomnianych.

źr.: www.jablonka.pl