Kolejny wykład z cyklu „W ogrodach Klio” już niebawem w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

Kolejny wykład z cyklu "W ogrodach Klio" w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej - plakat informacyjny, zaproszenie 24.01

24 stycznia Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu „W ogrodach Klio” pt. „Upadek Imperium. Kilka uwag o periodyzacji dziejów”, który odbędzie się w sali konferencyjnej Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej o godz. 17.00. Tym razem tematyka skieruje uwagę odbiorców na przestrzenie rozległego imperium, którego upadek zmienił obraz rzeczywistości, doprowadzając do istotnych przewartościowań obecnych również we współczesnej historiografii. Wykład pn. „Upadek imperium. Kilka uwag o periodyzacji dziejów” przedstawi historyk starożytności i bizantynolog , prof. UwB.

Upadek cesarstwa rzymskiego w 476 roku oraz upadek Konstantynopola w 1453 roku, to dwa wydarzenia historyczne wyznaczające odpowiednio koniec starożytności oraz kres średniowiecza. Czy wraz z tymi wydarzeniami rzeczywiście kończyła się jakaś epoka? Czy wydarzenia polityczne, nawet te o rewolucyjnym charakterze, mogą stanowić pewne wyznaczniki w periodyzacji dziejów? I w końcu, kiedy naprawdę upadło cesarstwo rzymskie?

Na te zagadnienia będą poszukiwali odpowiedzi uczestnicy wykładu pod kierunkiem dr hab. Rafała Kosińskiego – profesora Uniwersytetu w Białymstoku i Absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego zainteresowania badawcze obejmują: późny antyk, źródłoznawstwo późnoantyczne i bizantyńskie, jak również historię Kościoła w okresie wczesnobizantyńskim. Prowadzący wykład jest autorem wielu książek  m.in.:  Agiōsynī kai echousia = Konstantynopolitańscy święci mężowie i władza w V wieku po Chr.; The Emperor Zeno. Religion and politics, a także licznych artykułów naukowych związanych z tą tematyką.

Zapraszamy!

źródło: Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej