Konferencja prasowa przed 11. Wyścigiem Górskim Limanowa – Przełęcz pod Ostrą

Tradycyjnie na tydzień przed odbywającym się w powiecie limanowskim sportowym wydarzeniem na skalę europejską, odbyła się konferencja dla mediów, przedstawicieli samorządów oraz służb. W tym roku spotkanie miało miejsce 18 lipca w Limanowej i obejmowało rozmowy logistyczno – organizacyjne związane z przygotowaniem do 11. Wyścigu Górskiego Limanowa –Przełęcz pod Ostrą. Powiat Limanowski reprezentowali: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga wraz z Przewodniczącą Powiatu Ewą Filipiak.

Podczas konferencji Starosta Limanowski zaznaczył, jak ważnym wydarzeniem na terenie powiatu, którego jest on włodarzem, jest odbywający się już od ponad 10 lat Wyścig Górski –za priorytet stawiam sobie dbałość o jakość i bezpieczeństwo uczestników tego wydarzenia. Wszystkie działania związane z dostosowaniem trasy do wymogów rozgrywania zawodów w ramach eliminacji Mistrzostw Europy, nie idą na marne, gdyż od ponad kilku dobrych lat trasa na odcinku Limanowa – Przełęcz pod Ostrą uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych w Europie. Co więcej pragnę przypomnieć, że w zeszłym roku przed jubileuszowym 10 Wyścigiem Górskim została położona nowa nawierzchnia asfaltowa na odcinku 4 km: w tym 1.5 km trasy wyścigu oraz odcinek parku serwisowego. Było to niezbędne, żeby zawodnicy startujący w tzw. bolidach mogli bezpiecznie poruszać się po parku maszyn oraz całej trasie wyścigu. Było to również jednym z wymogów technicznych FIA dopuszczenia trasy do przeprowadzenia eliminacji Mistrzostw Europy – mówił Starosta. Podobnie jak w latach poprzednich, również w tym roku Powiatowy Zarząd Dróg w Limanowej wykonuje szereg prac przygotowawczych, w tym  m.in. czyszczenie nawierzchni, koszenie, uzupełnianie i wzmacnianie poboczy, oznakowanie poziome-krawędziowe,  a także prace naprawcze uszkodzonych barier energochłonnych.

Ewa Filipiak Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego z kolei zwróciła uwagę na wpływ wydarzenia  na rozwój sektora turystycznego.  „W promieniu 40 kilometrów od trasy wyścigu brakuje miejsc noclegowych, co bardzo dobrze świadczy o promocyjnej roli organizowanej przez Auto Moto Klub Limanowa imprezy. Wydarzenie to jest nie tylko doskonałą wizytówką naszego regionu wpływająca na dynamiczny rozwój sektora turystycznego i społeczno – gospodarczego, ale przede wszystkim to świetna rozrywka dla każdego”

Przypomnijmy:

Limanowa podczas następnego weekendu (26 – 28 lipca) stanie się po raz kolejny wyścigową stolicą Europy. Na trasie Limanowa (Stara Wieś) – Przełęcz pod Ostrą rozegrana będzie 9 Runda Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich (FIA EHC). Jest to najwyższa ranga samochodowych wyścigów górskich, w których nie są rozgrywane mistrzostwa świata. Rozgrywane na trasie o długości 5 493 m zawody będą także 5 i 6 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.