Konkurs recytatorski „Spotkanie ze Słowem Pięknym i Prawdziwym” w „Roku Romantyzmu Polskiego”.

Z okazji 200. rocznicy pierwszego wydania „Ballad i romanse” Adama Mickiewicza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Samorząd Województwa Małopolskiego, chcąc wpisać się w jego obchody organizuje konkurs recytatorski dla uczniów pn. „Spotkanie ze Słowem Pięknym i Prawdziwym”, którego celem jest popularyzacja kultury obcowania z tekstem literackim wśród dzieci i młodzieży.

Konkurs Województwo Małopolskie – Departament Edukacji adresowany jest do uczniów klas VI -VIII szkół podstawowych z województwa małopolskiego. Każdy uczestnik konkursu recytuje 2 polskie utwory romantyczne (poezja i proza) z okresu 1822-1863. Łączny czas prezentacji nie może przekroczyć 5 minut.

Konkurs ma na celu również odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych młodzieży; doskonalenie umiejętności recytacji wybranych tekstów; kształtowanie wrażliwości estetycznej; oswajanie młodzieży ze sztuką autoprezentacji i wystąpień publicznych; popularyzacja kultury języka oraz czystej i poprawnej mowy polskiej; zwiększanie zainteresowania młodzieży sztuką recytacji i kultury słowa, a także rozwijanie umiejętności różnicowania interpretacji tekstów poetyckich i prozatorskich.

Patronem honorowym wydarzenia jest Pani Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty.

Wszelkie informacje dotyczące konkursy oraz jego szczegółowy regulamin znaleźć można na stronie: http: //www.pbw.edu.pl

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content