Krajowe eliminacje do konkursu „Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości”
Szanowni Państwo,
w związku z ogłoszonym konkursem na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości (ECPA) w ramach Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN), informuję o podstawowych założeniach krajowych eliminacji do konkursu.
Tematem tegorocznej edycji konkursu jest zapobieganie powrotowi do przestępstwa (recydywie).
Celem konkursu jest identyfikowanie i promowanie najlepszych praktyk europejskich,które skutecznie przyczyniają się do zmniejszenia wskaźników recydywy oraz do zwiększenia powodzenia działań resocjalizacyjnych. W centrum uwagi Prezydencji węgierskiej znajdują się działania ułatwiające: znalezienie zatrudnienia, sprzyjające postępowaniu zgodnemu z prawem, a także skutecznej reintegracji osób dorosłych lub nieletnich ze społeczeństwem w okresie pozbawienia wolności poprzez szkolenia, zatrudnienie lub przy pomocy innego rodzaju programów. W zakresie tegorocznej edycji konkursu ECPA mieszczą się także projekty wspierające reintegrację więźniów w tzw. domach przejściowych.
W ramach zgłaszanego projektu, trzy czwarte działań musi wiązać się z pracą wykonywaną w ramach ośrodka systemu penitencjarnego, a jedna czwarta może odnosić się do działań prowadzonych po zakończeniu odbywania kary. Projekty powinny skupiać się na działaniach prowadzonych w zakładzie karnym, a programy reintegracyjne dla zwolnionych osadzonych mogą być uzupełnieniem takich działań. Nie ma znaczenia, jakie przestępstwo popełnili więźniowie biorący udział w projekcie.Projekt może być organizowany i prowadzony bezpośrednio przez ośrodek systemu penitencjarnego lub być wdrażany przez organizacje pozarządowe, które wymiernie wspierają reintegrację więźniów ze społeczeństwem po ich wyjściu na wolność.
Nagrodę główną w konkursie stanowi kwota 10.000 euro. Ponadto regulamin przyznawania Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości przewiduje również nagrody po 5.000 euro dla dwóch wyróżnionych projektów.
Projekty do konkursu ECPA mogą być zgłaszane przez następujące podmioty:
1) komórkę organizacyjną urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
2) Komendę Główną Policji;
3) Komendę Główną Straży Granicznej;
4) Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej;
5) urząd wojewódzki;
6) jednostkę samorządu terytorialnego;
7) organizację pozarządową lub podmiot określony w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2023 r. poz. 571), nieprowadzące działalności gospodarczej;
8) inny urząd administracji rządowej, którego zakres działania związany jest z tematem konkursu ECPA.
Zgodnie § 3 pkt 2 Regulaminu krajowych eliminacji do konkursu Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości, każdy podmiot może zgłosić maksymalnie 3 wybrane projekty do eliminacji krajowych.
Celem krajowych eliminacji jest wyłonienie jednego projektu przez komisję powołaną przez Departament Porządku Publicznego MSWiA, który zostanie zgłoszony do konkursu Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości. Wybrany kandydat zostanie poproszony o przetłumaczenie formularza zgłoszeniowego projektu na język angielski. Ponadto, każde państwo członkowskie, oprócz jednego zgłoszonego projektu, może ewentualnie zgłosić dodatkowe projekty jako przykłady dobrych praktyk w celu ich promocji, ale bez prawa udziału w konkursie.
Projekty opisane w formularzu zgłoszeniowym (w języku polskim) należy składać do dnia 10 września 2024 roku do Departamentu Porządku Publicznego MSWiA na adres:
Departament Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa
(ePUAP: /MSWIA/domyslna lub /MSWIA/SkrytkaESP)
oraz jednocześnie w formie elektronicznej – na adresy poczty elektronicznej: Krajowego Przedstawiciela w EUCPN: pawel.piaskowski@mswia.gov.pl i Sekretariatu Departamentu Porządku Publicznego: sekretariat.dpp@mswia.gov.pl.
Informacja na temat eliminacji krajowych do konkursu ECPA (wraz z załącznikami) została również zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakładce dotyczącej EUCPN: https://www.gov.pl/web/mswia/krajowe-eliminacje-do-konkursu-europejskiej-nagrody-w-dziedzinie-zapobiegania-przestepczosci3.