Limanowa dla Ukrainy – pomoc rzeczowa dla walczących żołnierzy

Wolontariusze z Limanowszczyzny wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Szyku organizują szóstą akcję pomocy Ukrainie. Celem kolejnej akcji humanitarnej, nad którą  honorowy patronat objęli Starosta Limanowski Mieczysław Uryga oraz Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, jest wsparcie rzeczowe dla walczących na froncie żołnierzy ukraińskich. Zebrane materiały pomogą zwiększyć bezpieczeństwo żołnierzy znajdujących się w stałym zagrożeniu i przebywających w skrajnie ekstremalnych warunkach.

Potrzebne artykuły zostaną zawiezione bezpośrednio do ukraińskiej fundacji w Iwano – Frankiwsku – stamtąd trafią one prosto do żołnierzy walczących na froncie.

Akcja organizowana jest przy współpracy z  ukraińską Fundacją Charytatywną „Dobro-DII” („Dobroczynność”):

– Krótka historia tej organizacji jest następująca. W lutym 2022 roku powstało Centrum Wolontariatu. Później otrzymało nazwę „ Maskujące wróżki ”. Na początku zajmowało się tkaniem siatek maskujących, z czasem dodano: zbiórkę produktów na batony energetyczne (miody, orzechy, płatki owsiane, bakalie) i innych produktów potrzebnych wojsku. Głównymi osobami odpowiedzialnymi za tkactwo były Olena Nykolyn i Olena Cherkas, które otrzymywały bezpośrednie prośby od wojska i ich rodzin z życzeniami dotyczącymi rozmiaru i koloru siatek maskujących (zielona siatka w stepie przyciągałaby uwagę, a nie ją maskowała). (…) Dostarczyliśmy już m.in. 8 ton parafiny i wosku oraz ponad tysiąc puszek (z przeznaczeniem na produkcję świec okopowych), a także konserwy i kuchenki polowe.opisują twórcy akcji humanitarnej.

– Nasza akcja to poryw serca, ale także nakaz rozumu. Ukraińscy żołnierze walczą, odnoszą rany i oddają swoje życie także za naszą wolność i bezpieczeństwo naszych rodzin. Dzięki nim nasi chłopcy i nasze dziewczęta są bezpieczni. Nasza akcja to także inwestycja w przyszłość. Przyjaźń i braterstwo między naszymi narodami są gwarancją bezpiecznej przyszłości dla naszych dzieci i wnuków, dla wszystkich krajów Europy Środkowej – przekonują wolontariusze zaangażowani w pomoc.

Dotychczas miało miejsce pięć wyjazdów  transportów z pomocą z Limanowej dla Ukrainyostatni w marcu br.

W akcję pomocy żołnierzom Ukraińskim można włączyć się dokonując wpłat pod adresem zbiórki : https://pomagam.pl/h4c8kn

Towary zakupione  Polsce według specyfikacji strony ukraińskiej podobnie jak poprzednio zostaną osobiście dostarczone, ukraińskim partnerom i bezpośrednio przekazane przez nich żołnierzom.

Obecnie, zgodnie z prośbą strony ukraińskiej zbierane są środki m.in. na konkretne urządzenia t.j.:

– noktowizor,

– dron,

– kamerę.

Na liście potrzeb znajdują się również:

– płaszcze przeciwdeszczowe,

– środki odstraszające komary,

– koszulki.

– latarki,

– powerbanki.

Szczegóły dotyczące prowadzonej pomocy humanitarnej dostępne są TUTAJ

Zachęcamy mieszkańców powiatu limanowskiego oraz wszystkich ludzi dobrej woli do zaangażowania się w pomoc dla walczącej Ukrainy.