Limanowscy karatecy zdobywcami brązowego medalu na 34. Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin

Od 24 do 25 września 2021 w Hali Widowiskowo-Sportowej w Ahlbec (Niemcy) koło Świnoujścia miały miejsce 34 Mistrzostwa Europy Karate Kyokushin, pod patronatem Ambasady Japonii, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pana Olgierda Geblewicza i Prezydenta Świnoujścia – Pana Janusza Żmurkiewicza. Podczas zawodów znakomicie zaprezentowali się zawodnicy ARS Klub Kyokushinkai – Limanowa: Justyna Stach, Jakub Sowa oraz Wiktor Stochel.

W zawodach brało udział ponad 390 zawodników z 18 krajów Europy, którzy reprezentowali największe i najpoważniejsze światowe organizacje Karate Kyokushin: KWF, IFK, KAN, WKO. Oficjalnego otwarcia 34 Mistrzostw Europy Karate Kyokushin dokonali: Prezydent KWF Antonio Pinero (9 Dan), Sekretarz Generalny Andrzej Drewniak (9 Dan), Prezes PZK Maciej Sokołowski (5 Dan), Wiceprezydent Świnoujścia oraz Burmistrz Gminy Herringsdorf (Niemcy), w skład której wchodzi miasto Ahlbeck, na terenie, którego znajdowała się hala sportowa w której odbywały się zawody. Jak przystało na wydarzenie tej rangi zarówno poziom organizacyjny i sportowy był bardzo wysoki.

W gronie reprezentantów naszego kraju znalazło się troje karateków z Limanowej, trenujących w ARS Klub Kyokushinkai – Limanowa: Justyna Stach, która rywalizowała w kata juniorek i kumite juniorek -50 kg, Jakub Sowa, który rywalizował w kata juniorów i kumite juniorów -70 kg oraz Wiktor Stochel – w kata juniorów młodszych. Zawodnikom podczas mistrzostw towarzyszyli i opiekę pełnili: Jakub Kądziołka (2 kyu) w roli sekundanta oraz trener limanowskich zawodników sensei Arkadiusz Sukiennik (4 Dan), który był również jednym z sędziów podczas mistrzostw.

Rywalizacja sportowa podczas mistrzostw tradycyjnie rozpoczęła się od konkurencji kata (formy). Warto podkreślić, że każda z kategorii wiekowych w tej konkurencji była licznie obsadzona. W rundzie eliminacyjnej konkurencji kata limanowscy karatecy zaprezentowali się naprawdę dobrze – w swoich kategoriach zakwalifikowali się oni do ścisłego finału i to z jednymi z najwyższych punktacji. W rundzie finałowej było również dobrze, chociaż dało się już zaobserwować większą nerwowość oraz że zaczyna „dopadać ich trema”. Mimo to poziom, w jaki zaprezentowali swoje kata pozwolił im na uzyskanie bardzo dobrych wyników. W efekcie końcowym Jakub Sowa zdobył brązowy medal w konkurencji kata juniorów, a Wiktor Stochel zdobył brązowy medal w konkurencji kata juniorów młodszych. Nieco mniej szczęścia miała Justyna Stach, która w rundzie finałowej wykonywała kata „Garyu”. Mimo dobrej i bezbłędnej prezentacji tego kata uzyskana przez Justynę punktacja pozwoliła jej na uplasowanie się tuż za podium, na 4 miejscu w konkurencji kata juniorek. Do miejsca na podium Justynie brakło 0,1 punktu. Niedosyt po rywalizacji w konkurencji kata juniorek Justyna Stach w bardzo dobrym stylu odrobiła w konkurencji kumite juniorek – 50kg. Chociaż i w tym przypadku „pech” nie opuścił Justyny. Podczas walki o wejście do finałowej czwórki, z zawodniczką z Bułgarii, którą to Justyna w zdecydowany sposób wygrała niestety limanowianka odniosła kontuzję ramienia oraz doznała złamania palca dłoni. Ból wynikający z odniesionych kontuzji uniemożliwił Justynie na prezentację pełni swoich umiejętności w kolejnej walce. W walce o wejście do finału Justyna walczyła nie tylko z rywalką, ale również z bólem złamanego palca dłoni. Mimo silnej woli i pomocy lekarza zawodów Justyna musiała uznać wyższość swojej rywalki i ostatecznie wywalczyła brązowy medal w kumite juniorek -50 kg.

Podsumowując, trójka podopiecznych sensei Arkadiusza Sukiennika (4 Dan) zaprezentowała się bardzo dobrze.

 Gratulujemy naszym reprezentantom wyników i sportowej postawy!

 

źr..:UM Limanowa

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content