Limanowskie obchody 160 rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego

W niedzielę 22 stycznia 2023 r. w całej Polsce rozpoczęły się obchody 160 rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, jako najdłuższego powstania w dziejach Polski z ponad 1200 stoczonymi bitwami trwającego dwa lata.

Obchody wydarzenia rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej po której nastąpiło przejście na cmentarz parafialny gdzie spoczywają obywatele miasta Limanowa, którzy czynnie brali udział w Powstaniu Styczniowym. Miejscem, przy którym odbywały się dalsze uroczystości był grób Józefa Bogdanowskiego. Jego postać przybliżył obecnym Karol Wojtas limanowski historyk i regionalista. Wspomniał również o rodzinie Marsów; w tym Antoniego Marsa, który również wspierał działalność Powstańców, a Jego ciało spoczywa w rodzinnej kaplicy.

Następie drużyna Strzelca nr 2402 przeprowadziła Apel Poległych, w którym wspomniano uczestników Powstania Styczniowego. W modlitwie polecono wieczny odpoczynek dla wszystkich powstańców. Zgromadzone delegacje złożyły na grobach w asyście Strzelca wiązanki kwiatów oraz znicze. Wśród nich byli: pra, prawnuczka Józefa Bogdanowicza Pani prof. Anna Bugajska , Zofia Bukowiec Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Laskowa składając wiązankę w imieniu Pani Poseł Anny Paluchy i Senatora Jana Hamerskiego, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego Czesław Kawalec, Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz wraz z Radnymi Miasta Limanowa Leszkiem Mordarskim i Piotrem Zoniem, Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, Przewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych Gminy Laskowa Czesław Zelek i Gminy Łukowica Janusz Mrowca. Głównym organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemia Limanowska, a Patronatem Honorowym wydarzanie objęli Anna Paluch Poseł na Sejm RP, Jan Hamerski Senator RP oraz Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda.

Źródło,fot.: ziemialimanowska.pl