Lubomierzanie laureatami Grand Prix 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Nagroda główna – Grand Prix 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej – trafiła do grupy kolędniczej „Żywa Szopka” z Lubomierza.

W ciągu trzech dni od 6 do 8 lutego b r. w karnawałowym konkursie zaprezentowało się 46 grup kolędniczych z czterech województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Sceniczne popisy kolędników oceniała komisja konkursowa w składzie: dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog oraz dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy.

Festiwalowe jury doceniło wybitną prezentację zagórzańskich aktorów, którzy odebrali statuetkę Złotego Turonia oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł. Dodatkowo otrzymali nagrodę przyznaną przez dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w wysokości 1000 zł.

Grupa kolędnicza "Żywa Szopka" z Lubomierza na scenie w trakcie 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Równie udanym występem na bukowiańskiej scenie może pochwalić się Zespół Regionalny Kasinianie -Zagórzanie. Za prezentację kolędników „Z Gwiazdą” grupę sklasyfikowano na drugim miejscu, przyznając im tym samym Srebrna Rozetę Góralską oraz nagrodę pieniężną w wysokości 900 zł.

Na uznanie zasługuje utrzymujący się wysoki poziom prezentacji kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału – podkreślili jurorzy w protokole końcowym konkursu –  kolędnicy z różnych regionów przekazują widowni zarówno żywiołową, karnawałową radość, jak i głębię sakralnych treści, będących fundamentem ludowych zwyczajów.

źródło: UG Mszana Dolna