Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej pomaga walczącym z epidemią koronawirusa

ręcę starszej osoby i żołnierza który przekazuje pakunek.

Już od 266 dni 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej walczy z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na terenie województwa małopolskiego. Obecnie razem z żołnierzami Wojsk Lądowych: 6 Brygady Powietrznodesantowej, 5 batalionu dowodzenia, Dowództwa Garnizonu Warszawa i Sił Powietrznych: 8 Bazy Lotnictwa Transportowego działają w 37 szpitalach na terenie Małopolski wspierając m.in.: informatyczną bazę danych systemu ELC poprzez zapewnienie jego efektywności i ciągłości działania; pobierając wymazy w 13 szpitalach, średnio ponad 600 wymazów dziennie; czy mierząc temperaturę osobom wchodzącym na teren szpitali. Żołnierze MOT wykonują również zadania administracyjno – logistyczne.

Członkowie Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają przy pracy 61 komisariatów Policji monitorując wspólnie z policjantami osoby objęte kwarantanną – od połowy października sprawdzono już niemal 278 000 adresów, ponad 10 000 adresów dziennie.  Działają też na rzecz Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Krakowie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych województwa małopolskiego. MBOT prowadzi także działania w ramach akcji „Obiad dla bohatera” rozwożąc obiady w dla 32 osób oraz utrzymując kontakt z 15 weteranami walk o wolna Polskę. Łącznie w całość przedsięwzięcia zaangażowanych jest ponad pół tysiąca żołnierzy.

Zaangażowanie 11 MBOT w powiecie limanowskim obejmuje m.in: wydzielenie 2 żołnierzy do pobierania wymazów w Szpitalu Powiatowym w Limanowej; wydzielenie 3 żołnierzy do aktualizacji bazy danych dostępności łóżek covidowych w Szpitalu Powiatowym w m. Limanowa; oddelegowanie 2 żołnierzy do współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w m. Limanowa oraz 3 żołnierzy OT do monitorowania kwarantanny we współpracy z Policją z powiatu limanowskiego – 3 komisariaty.

W skład 11 MBOT wchodzi obecnie 20 żołnierzy OT z powiatu limanowskiego.

 

 

 

źr.: mjr Bartosz KUBAL Oficer Prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content