Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej wspiera walkę z koronawirusem

Dwóch żołnierzy na oddziale szpitalnym obok lekarza. Przechodzą przenosząc

Od 257 dni 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej walczy z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na terenie województwa małopolskiego;

Wspólnie z żołnierzami Wojsk Lądowych: 6 Brygady Powietrznodesantowej, 5 batalionu dowodzenia, Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Sił Powietrznych: 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, 11 Brygada WOT działa w 37 szpitalach na terenie Małopolski :

• wspierając informatyczną bazę danych w obszarze posiadanych przez szpitali łóżek covidowych;
  • ­pobierając wymazy w 15 szpitalach, średnio ponad 1500 wymazów dziennie;
  • mierząc temperaturę osobom wchodzącym na teren szpitali;
  • wykonując zadania administracyjno – logistyczne.

Ponadto małopolskie WOT wspiera 61 komisariatów Policji, monitorując wspólnie z policjantami osoby objęte kwarantanną. Od połowy października sprawdzono już niemal 195 000 adresów, ponad 10 000 adresów dziennie.

Żołnierze WOT działają także na rzecz Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Krakowie,  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – epidemiologicznej oraz powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych województwa małopolskiego. Prowadzą akcję rozwożenia obiadów w ramach akcji „Obiad dla bohatera” oraz utrzymują kontakt z 33 weteranami walk o wolna Polskę.

Łącznie w całość przedsięwzięcia zaangażowanych jest ponad pół tysiąca żołnierzy.

Zaangażowanie 11 MBOT w powiecie limanowskim obejmują:

• wydzielenie 2 żołnierzy do pobierania wymazów w Szpitalu Powiatowym
    w Limanowej;
  • wydzielenie 3 żołnierzy do aktualizacji bazy danych dostępności łóżek covidowych w Szpitalu Powiatowym w m. Limanowa;
  • wydzielenie 2 żołnierzy do współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w m. Limanowa;
  • wydzielenie 6 żołnierzy OT do monitorowania kwarantanny we współpracy
    z Policją z powiatu limanowskiego – 3 komisariaty;

W 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie 20 żołnierzy OT z powiatu limanowskiego.

źr.: Oficer Prasowy – 11 MBOT/ fot. wojska obrony terytorialnej