Powiat Limanowski

Oficjalny portal

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Tymbark

Główne uroczystości Święta Żołnierzy Wyklętych odbyły się 1 marca, ale już 28 lutego rozpoczęły się patriotyczne uroczystości w Tymbarku. W Bibliotece Publicznej miała miejsce konferencja poświęcana pamięci niezłomnych bohaterów połączona z podsumowaniem Turnieju Strzelectwa Sportowego o Puchar Wójta Gminy Tymbark.

 

28 lutego, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Tymbark odbyły się gminne obchody tego święta.
O godzinie 12.00 w Bibliotece Publicznej w Tymbarku rozpoczęła się konferencja, której celem było upamiętnienie żołnierzy wyklętych. Wójt Gminy przywitał przybyłych gości: księży z Parafii Tymbark z ks. dr. Janem Banachem, Przewodniczącej Rady – Zofii Jeż, Radnych, Dyrektora ZS im. KEN w Tymbarku – Jolanty Dunikowskiej-Wszołek oraz wszystkich przybyłych nauczycieli i uczniów placówek oświatowych z Gminy Tymbark. Wójt nakreślił także krótko zasługi polskiego podziemia niepodległościowego oraz jego wpływ na losy państwa polskiego.
Po konferencji nastąpiło uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców Turnieju Strzelectwa Sportowego o Puchar Wójta Gminy Tymbark z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami Turnieju byli: Barbara Janczy, Tymbarski Strzelc i ZS im. KEN wTymbarku. W zawodach udział wzięło 57 osób : dzieci i młodzieży z tymbarskich szkół oraz rodziców i opiekunów. Najlepsi otrzymali puchary , medale , dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Gminy w Tymbarku. Najlepsza strzelczyni oraz strzelec z kategorii 2002-2004 otrzymali pamiątkowe książki ufundowane przez Dyrektor ZS im. KEN w Tymbarku Jolantę Dunikowską- Wszołek .

Kolejnym punktem południowego spotkania była prelekcja dr. Piotra Sadowskego, wykładowcy PPWSZ w Nowym Targu pt. „Niezłomni. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1963”. Poparty prezentacją multimedialną wykład przybliżył zgromadzonym w tymbarskiej bibliotece gościom rys historyczny walk partyzanckich na ziemi polskiej oraz sylwetki kluczowych przywódców i działaczy podziemia niepodległościowego.
Podczas uroczystości starszy strzelec Jakub Musiał odczytał także list Wiceministra Finansów Wiesława Janczyka, który skierował kilka słów do organizatorów.

Organizatorami zawodów byli: Urząd Gminy w Tymbarku, Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, Szkoła Podstawowa w Tymbarku i Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku.

źródło zdj.: ZSTymbark

2024-06-16 07:31:44, „Starostwo Powiatowe w Limanowej", „powiat.limanowa.pl”

ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa