Powiat Limanowski

Oficjalny portal

Nowi żołnierze – ochotnicy Wojsk Obrony Terytorialnej już niebawem złożą przysięgę wojskową.

W niedzielę 7 lipca w podkrakowskiej Rząsce słowa roty przysięgi wojskowej wypowie około 100 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony (11 MBOT) Terytorialnej im. gen. Leopolda OKULICKIEGO. Będzie to trzecia w tym roku, a szósta od powstania Brygady, przysięga wojskowa żołnierzy OT.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Specjalnych,  Lądowych, Powietrznych i Marynarki Wojennej.Przysięga w Rząsce i związany z nią dzień otwartych koszar będą dla Brygady, również kolejną okazją do zacieśnienia więzi z lokalną społecznością. Dla gości zaplanowano m.in. pokaz broni i pojazdów wojskowych oraz wojskową grochówkę.

Kim są ochotnicy, którzy zdecydowali się wstąpić do małopolskiej Brygady? Tym razem Małopolska Brygada postanowiła ułatwić służbę absolwentom szkół średnich. – Chcieliśmy dać szansę wstąpienia do wojska wszystkim pełnoletnim uczniom oraz tegorocznym absolwentom. Naszym celem było stworzenie takich warunków aby można było w sposób optymalny wykorzystać wakacje. Dlatego zaproponowaliśmy termin szkolenia zaraz po ukończeniu szkoły, a przed podjęciem ewentualnych studiów lub pracy – mówi Szef Sztabu 11 Brygady ppłk Andrzej Sioła.

Już od 22 czerwca trwa intensywne 16-dniowe szkolenie podstawowe  kolejnych ochotników z województwa małopolskiego. Dla nich popularna „szesnastka”
to pierwsze zetknięcie ze służbą wojskową. W jej trakcie nabędą wiedzę
i umiejętności z zakresum.in. podstaw taktyki, topografii, przetrwania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią. Żołnierze szkoleni są z użyciem najnowocześniejszego sprzętu, w tym polskich karabinków MSBS Grot (5,56 mm). Przed przysięgą
na „terytorialsów” czeka spore wyzwanie – tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian
z zakresu wszystkich nabytych umiejętności.

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

„Szesnastka” to dopiero początek trzyletniego cykl szkoleniowy, który obejmuje szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. Szkolenia odbywają się przede wszystkim w soboty i niedziele, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne lub naukę, ze służbą wojskową.

Jeżeli chodzi o zainteresowanie służba wojskową, w pierwszym półroczu 2019 roku Brygada może pochwalić się około
850 przeszkolonymi żołnierzami Obrony Terytorialnej (OT). Zainteresowanie służbą
w regionie jest bardzo duże. Do tej pory złożono już ponad 1400 wniosków, a z jednostką zapoznało się ponad 1300 ochotników.

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof Goncerz wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych. Dowództwo Brygady i pierwszy sformowany batalion lekkiej piechoty stacjonują
w Rząsce pod Krakowem.

 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

źródło: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

2020-05-29 18:42:09, „Starostwo Powiatowe w Limanowej", „powiat.limanowa.pl”

ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa