Obchody 77.Rocznicy zrzutów alianckich dla 1 PSP AK na Polankach w Szczawie za nami

Na zrzutowisku „Wilga” odbyła się uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę zrzutów alianckich dla 1. PSP AK. Mimo trudnych warunków atmosferycznych, na osiedlu Polanki w Szczawie pojawiło się ponad sto osób, które chciały oddać hołd żołnierzom, walczącym podczas II wojny światowej.

Wiązanki pod obeliskiem złożyli przedstawiciele powiatu limanowskiego: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga oraz Józef Pietrzak Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego a także przedstawiciele gminy Kamienica, Jednostki Wojskowej „Nil” oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Historię zrzutowiska przypomniał Paweł Sułkowski. O znaczeniu edukacji historycznej wśród dzieci i młodzieży mówili wójt Władysław Sadowski i starosta Mieczysław Uryga. Głos zabrali również przedstawiciele zaproszonych jednostek. Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych odwołano przelot wiatrakowców. Uczestnicy mogli jednak posilić się ciepłym poczęstunkiem.

Organizatorzy wydarzenia byli: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. PSP AK, Powiat Limanowski, Gmina Kamienica, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP – oddział w Krakowie, Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, Aeroklub Podhalański z Nowego Sącza, 8. Baza Lotnictwa Transportowego w Balicach, OSP Szczawa.

Źródło,fot. TV28.