Obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie

W związku z potwierdzonymi na terenie Polski 34 przypadkami wścieklizny zwierząt , stwierdzonymi w okresie od 1.01.2022 r. do 2.08. 2022 na podstawie wyników  badań laboratoryjnych  Państwowego Instytutu Weterynaryjnego  – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach;  Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia , a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Jednocześnie mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby , w tym u zwierząt domowych , Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie  również kotów.

Pismo PLW w sprawie aktualnej sytuacji w zakresie występowania wścieklizny na terenie Polski oraz zasad szczepienia zwierząt przeciwko wściekliźnie.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content