„Mszana Dolna w 1910 roku” – odbył się spacer historyczny

Tematem  spaceru historycznego po Mszanie Dolnej były urzędy w czasach autonomii galicyjskiej. Pretekstem do jego przeprowadzenia było przypomnienie obchodów grunwaldzkich z 1910 roku. Spacer zorganizował oraz przeprowadził Michał Wójcik, założyciel strony Mszana Dolna na starych fotografiach.

17 lipca uczestnicy spaceru potkali się o 18:00 przed budynkiem dawnego sądu powiatowego przy ul. Matejki 11. Pretekstem spotkania było przypomnienie pejzażu Mszany Dolnej około 1910 roku. Tematem przewodnim były mszańskie urzędy w okresie autonomii galicyjskiej. Nie było więc lepszego miejsca, by rozpocząć niż ukończony w 1912 roku budynek sądu. W tym miejscu jednak warto przypomnieć, iż powiat sądowy w Mszanie Dolnej został utworzony w 1883 roku. Michał opowiadał o środowisku sędziowskim, adwokackim i notariuszach, a także o budzących kontrowersje wydarzeniach, jakie przed 1914 rokiem wydarzyły się w budynku pod adresem Matejki 11.
Kolejne kroki skierowano w stronę budynku OSP Mszana Dolna, gdzie skrótowo przypomniano początki zawiązanego w 1878 roku Towarzystwa Straży Ogniowej. Jeden z druhów zaprezentował także jeden z oryginalnych hełmów strażackich sprzed pierwszej wojny światowej.
Na płycie Rynku Przewodnik scharakteryzował budynek i przeznaczenie tzw. „Ratusza” (rozebranego na początku lat 20. XX wieku). Dalej uczestnicy zatrzymali się przed budynkiem neoklasycystycznej plebanii. Była to doskonała okazja, by przedstawić pokrótce status Kościoła katolickiego w imperium austro-węgierskim, a także przemiany w strukturze administracyjnej Kościoła w XIX wieku.
Przedostatni przystanek zorganizowano pod Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej, gdzie rozmowa zeszła na temat… drogi krajowej nr 28, czyli dawnego traktu podkarpackiego. Rozmawiano w tym miejscu o udziale poczmistrzów w tworzeniu stowarzyszeń pracy organicznej oraz o budowie pierwszego mostu.
Spacer zakończył się przed budynkiem urzędu Miasta Mszana Dolna, gdzie Przewodnik szeroko przedstawił działalność największej gwiazdy Mszany Dolnej okresu autonomicznego. Mowa oczywiście o Franciszku Dubowym.

Zapraszamy na profil facebookowy prowadzony przez Pana Michała Wójcika „Mszana Dolna na starych fotografiach”, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat historii Mszany Dolnej oraz jej mieszkańców.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content