Odkryj Beskid Wyspowy

W tym roku jest to już IX edycja programu pod nazwą Odkryj Beskid Wyspowy, czyli cyklu wycieczek górskich, zatwierdzonych przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Są one przeznaczone dla miłośników pieszych wędrówek, dla których już od 3 czerwca do 9 września zaplanowano zostało 19 wycieczek. Natomiast w dniach od 24 czerwca do 26 sierpnia odbędzie się VI edycja Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”.

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca kilometrów kwadratowych. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków do uprawiania turystyki pieszej.

Co roku zainteresowaniem odkrywaniem tego pasma górskiego Małopolski cieszy się wielkim zainteresowaniem. Każdego lata w wycieczkach górskich udział bierze około 12 – 14 tysięcy piechurów z Polski i zagranicy. Wędrówki odbywają się bez względu na pogodę. Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Ramowy program wyjść na szczyty górskie obejmuje:

Godz. 9.00 Wyjście na trasę pod opieką przewodników z miejsca zbiórki

Godz. 11.00 – Przywitanie gości przez gospodarza Gminy

– Msza Św. Polowa

– Występy kapeli, zespołów regionalnych i muzycznych

– Pokazy ratownictwa w górach GOPR, Straż Pożarna

– Ciekawostki, anegdoty i historia o Beskidzie Wyspowym – przewodnicy PTTK

– Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, Gminie i PTTK

– Wybór Najmilszej, Najmilszego, Najmłodszego i Najstarszego Uczestnika, z Najdalszego Zakątka Polski i świata, Rodzinne Odkrywanie

– Wspólny grill i regionalne potrawy

– Zbiorowa fotografia
Godz. 15.00 – Wyjście na trasę

Godz. 16.00-17.00 Zakończenie i powrót do miejsca zbiórki

Wyjątek stanowią wyjścia nocne: na Luboń Wielki (godz.20.00), Korab i Ćwilin (godz.21.00) oraz wyjście na Lubogoszcz, Śnieżnicę, Modyń, Mogielica i Patryja/ Sucha Dolina(godz.8.00).

Warto wspomnieć również o Festiwalu Kultury Beskidzkie Rytmy i Smaki, na którym w różnych gminach w godz.17.00 – 22.00 będą miały miejsce koncerty zespołów regionalnych, kapel, chórów, orkiestr, zespołów muzycznych, wystawy rękodzieła artystycznego, kiermasze produktów regionalnych, konkursy, zabawy taneczne.

Na Festiwalu zostanie zaprezentowany folklor, tradycje, muzyka, tańce, wyroby i produkty regionalne, konkurs na potrawę i produkt regionalny pięciu grup etnicznych zamieszkujących Beskid Wyspowy, tj. Białych Górali, Lachów, Kliszczaków, Podhalan i Zagórzan.

Zapraszamy na szlaki turystyczne Beskidu Wyspowego!

Oprac.: www.poznajpolske.pl, www.odkryjbeskidwyspowy.pl, www.poznajpolske.onet.pl

Fot.: www.odkryjbeskidwyspowy.pl, https://sadeczanin.info/sport-i-zdrowie/odkryj-beskid-wyspowy-2018