Odpust Partyzancki w Szczawie już w ten weekend

Historia odpustu partyzanckiego w Szczawie sięga lat 50-tych ubiegłego stulecia. To właśnie w tej małej, gorczańskiej miejscowości podczas II wojny stacjonowały oddziały utworzonego w 1944 r. 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Szczawie, które walczyły z okupantem. Wtedy też  podpułkownik I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej Jan Cieślak ps. „Maciej”  organizował modlitwy i Msze Św. na placu, na którym obecnie znajduje się drewniany kościółek. W tym roku uroczystość, która na stałe wpisała się w tradycję nie tylko Szczawy, ale także całego powiatu limanowskiego będzie miała podwójny wymiar historyczny, ponieważ obchodzona będzie w 100. rocznicę  odzyskania przez Polskę niepodległości.

W sobotę – w pierwszy dzień, odpust partyzancki rozpocznie się o godz. 18.00 od mszy św. w kościółku partyzanckim, a po niej będzie miał miejsce koncert pieśni patriotycznych, podczas którego rozdane zostaną śpiewniki.

Główne uroczystości odbędą się w niedzielę. Tradycyjnie o godz. 9.45 będzie zbiórka na placu przed pomnikiem 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Zgromadzeni goście, oraz kombatanci przy asyście Kompanii Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, żołnierzy 6 Brygady Powietrzno – Desantowej z Krakowa, złożą wieńce i oddadzą hołd poległym  partyzantom z Podhala, Gorców i Beskidów walczącym o wolną i niepodległą Polskę.  Następnie wszyscy przemaszerują na plac za kościołem parafialnym, gdzie przy ołtarzu polowym odbędzie się msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 1 PSP AK. Po mszy św. jak co roku, wszyscy obecni będą mogli posilić się wojskową grochówką. Dodatkowo organizatorzy zapraszają do zwiedzania muzeum 1 PSP AK, w którym odbędzie się  prezentacja publikacji o mjr. pil. Antonim Tomiczku, którą poprowadzi pani prof. nadzw. dr hab. Julia Dziwoki. Na placu przed muzeum znajdować się będzie wystawa pt. „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, opisująca 6 postaci „ojców” niepodległości.  Dodatkowo członkowie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK  zaprezentują wyposażenie i uzbrojenie żołnierza 1 PSP AK.  W pijalni wód mineralnych będzie można zwiedzić wystawę pt. „ Antoni Gryzina-Lasek – Polska żyje i żyć będzie ”, poświęcona legioniście, lekarzowi i odkrywcy wód mineralnych w Szczawie.

Organizatorami wydarzenia są: Powiat Limanowski, Gmina Kamienica, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – oddział Szczawa oraz Parafia Rzymskokatolicka w Szczawie. Współorganizatorami są: Gminny Ośrodek Kultury w Kamienicy, OSP Szczawa, Koło Gospodyń Wiejskich w Szczawie, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie, Związek Strzelecki Strzelec oddział w Limanowej oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK.

 

 

Plakat Odpustu Partyzanckiego w Szczawie

image_pdfimage_print

Udostępnij