Starostwo Powiatowe w Limanowej
ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa

tel: 18 33 37 800

Odwiedź małopolskie instytucje kultury bez wychodzenia z domu – ruszył nowy cykl wirtualnych wycieczek w ponad 40 muzeach

Wirtualne Muzea Małopolski - plakat informacyjny
Małopolskie instytucje kulturalne od teraz można odwiedzać bez wychodzenia z domu, a to wszystko dzięki nowemu cyklowi wirtualnych wycieczek. Udział w projekcie bierze ponad 40 Muzeów z Małopolski.

Z powodu koronawirusa instytucje kultury musiały zamknąć swoje podwoje dla publiczności. W świecie wirtualnym pozostają jednak otwarte, proponując wiele wartościowych materiałów multimedialnych. Nowy cykl Kulturalna Małopolska w sieci będzie poświęcony najciekawszym przejawom internetowej aktywności małopolskich instytucji kultury.  Organizatorzy, zgodnie z hasłem #zostańwdomu gorąco zachęcają wszystkich miłośników kultury do zwiedzania online bez opuszczania domowego zacisza. Wędrówkę on-line można zacząć od bogatych zasobów muzealiów, etnograficznej wiedzy oraz archiwalnej prasy.

Wirtualne Muzea Małopolski to portal stworzony przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, stanowiący niezwykle obszerną bazę muzealiów z całego regionu. Na witrynie udało się zgromadzić ponad 1200 cyfrowych wersji eksponatów, pochodzących z ponad 40 małopolskich muzeów. Można je oglądać w dwu- i trójwymiarze, pogłębiając wiedzę na ich temat za pomocą przygotowanych przez specjalistów tekstów i interpretacji (dostępnych także w wersji audio). Wirtualne Muzea Małopolski kryją w sobie również dział ćwiczeń, pozwalających np. stworzyć własną wystawę i samodzielnie wykonać wyjątkową rzecz inspirowaną eksponatami. W ramach witryny funkcjonuje również forum społeczności dzielącej się swoimi muzealnymi pasjami oraz blog poświęcony wybranym eksponatom.

Na terenie dzisiejszego województwa małopolskiego istniało niegdyś obok siebie blisko dwadzieścia wyodrębnionych grup etnograficznych. Czym różniły się między sobą? Jaka była ich gwara? Co charakteryzowało ich ubiór, muzykę i tańce? Aby poznać bogactwo małopolskiego folkloru i zarazem odkryć swoje korzenie, warto zajrzeć do Etnozagrody. Niezwykła witryna powstała przy udziale Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Pozwala ona sprawdzić każdemu Małopolaninowi ludową spuściznę własnej rodziny. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać nazwę rodzinnej miejscowości i po kliknięciu otrzymujemy wyczerpującą informację o naszej grupie etnograficznej. Informacja jest podzielona na kilka poznawczych kategorii, które obejmują nie tylko gwarę i kulturę ludową, ale też sferę kulinarną i architektoniczną.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa to jedna z największych w sieci czytelni zeskanowanych publikacji; od archiwalnych numerów popularnych czasopism do poświęconych regionalnej tematyce wydawnictw i dokumentów. Projekt realizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie obejmuje na dzisiaj blisko 110 tys. publikacji. Wiele z nich to skany bezcennych dokumentów, pozwalające oddać się lekturze i przeglądaniu treści o wielkiej wartości historycznej. Całość została podzielona na 6 kategorii tematycznych.

Wirtualne Muzea Małopolski

źródło: malopolska.pl