Olszówka zaprasza poszukiwaczy przygód i skarbów Ziemi Zagórzańskiej

Olszówka zaprasza poszukiwaczy przygód i skarbów Ziemi Zagórzańskiej - informacja

Doskonałym  miejscem zimowe spacery  jest Olszówka w Gminie Mszana Dolna, gdzie w takiej wyprawie można spotkać się ze „starym” już znajomym, a dla niektórych nawet przyjacielem – Jaśkiem, góralem zagórzańskim. Razem z nim można przejść się po centrum tej miejscowości, poznać historię wielu wspaniałych jej zakątków, wybrać się na wyprawę do Raju, a na koniec odnaleźć skarb i kolejny z koralików do sznura biżuterii dla Kaśki, ukochanej naszego bohatera.

Olszówka to piąta z zagórzańskich miejscowości, w której można szukać skarbów podążając za wskazaniami questu! W języku polskim nie ma odpowiednika tego słowa, ale używa się zamiennie określeń „wyprawy odkrywców” lub „poszukiwanie skarbu”; starszym osobom quest skojarzy się zapewne z popularnymi kiedyś „podchodami”. Jest to podróż, wyprawa, wycieczka, nieoznakowana w terenie, gdzie jedynymi wskazówkami są wierszowane teksty opublikowane w ulotce questowej, pomocnicza mapka poglądowa oraz wyraźnie określone miejsce, z którego wyprawę należy rozpocząć.

Każdy turysta, który zdecyduje się podążać za wskazaniami questu po drodze musi rozwiązać ukryte w tekście i w terenie zagadki. Litery z zaznaczonych pół przepisuje się do hasła końcowego – a to prowadzi do skarbu! Takie wyprawy zostały już uruchomione w Kasinie Wielkiej, Kasince Małej, Lubomierzu i Niedźwiedziu. Przewodnikiem po zagórzańskich wyprawach questowych jest Jasiek – miejscowy góral, który w wierszowanych tekstach wskazuje każdemu odkrywcy drogę do skarbu. Każdy, kto zdecyduje się  podjąć odszukania ukrytego skrzętnie skarbu może zdobyć dodatkową nagrodę.

„Spacer po Olszówce koło Raju” na pewno zaskoczy nowymi wiadomościami nawet rdzennych olszowian.  45 – minutowa przechadzka dostarczy również wielu wrażeń estetycznych, których kulminacją jest możliwość podziwiania miejsca, w którym ukryto skarb. Ta specyficzna skrytka to dzieło człowieka wielu talentów – Stanisława Kościelniaka oraz jego żony – malarki, Anny Kościelniak.

Ulotki questowe można pobrać we wszystkich zagórzańskich samorządach: Urzędzie Gminy Mszana Dolna (pok. 47 lub Biuro Obsługi Klienta), Urzędzie Miasta Mszana Dolna i Urzędzie Gminy Niedźwiedź (Gminnym Centrum Kultury). W każdym z tych urzędów można również dostać dodatkową ulotkę, w  której –  razem z Jaśkiem –  będzie można kompletować zagórzańskie korale. Za zebranie całego sznura przewidziane są dodatkowe nagrody (do odebrania w w/w miejscach).

Wszystkie wyprawy dostępne są przez cały rok!

Zagórzańskie wyprawy questowe można pobrać również na swoje urządzenia mobilne lub wydrukować na własnej drukarce:

Kasina Wielka https://questy.com.pl/quest/spacer-z-jaskiem-pod-snieznica-1844158499 *

Kasinka Mała: http://bestquest.pl/quest/baza-lubo-gosci.html

Lubomierz: https://questy.com.pl/quest/z-bulanda-po-lubomierzu

Olszówka: https://questy.com.pl/quest/z-jaskiem-po-olszowce

Niedźwiedź: https://questy.com.pl/quest/sladami-piewcy-gorcow.

Ułatwieniem są również kody QR dla każdej wyprawy opublikowane w ulotce, w której zbiera się korale oraz na każdej ulotce questowej. Można je również zeskanować tutaj:

Zagórzańskie questy powstały przy współpracy z Krzysztofem Florysem z Fundacji Mapa Pasji oraz Olgą Gałek i Barbarą Kazior z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA w ramach kreacji marki Gminy Mszana Dolna „Zagórzańskie Dziedziny”.  Te i inne wyprawy dostępne są na stronach dedykowanych questom: www.questy.com.pl oraz www.bestquest.pl

Zapraszamy do odkrywania zagórzańskich skarbów! Naprawdę warto! Zapewniamy, że nawet mieszkańcy miejscowości, w których ulokowano questy, dowiedzą się czegoś nowego o swojej okolicy! Wszystkim poszukiwaczom skarbów życzymy udanej przygody pełnej pozytywnych wrażeń!

UWAGA! Organizatorzy informują, że Wyprawa po skarb w Kasinie Wielkiej „Spacer z Jaśkiem pod Śnieżnicą” obecnie jest nieczynna z powodu remontu  jednego z jej odcinków.  Ponownie zostanie uruchomiona na wiosnę.

źródło: UG Mszana Dolna

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content