Optymalna gospodarka lekowa i materiałowa na przykładzie limanowskiego szpitala

11 września odbyły się warsztaty dla Kadry Kierowniczej małopolskich szpitali.

11 września odbyły się warsztaty dla Kadry Kierowniczej małopolskich szpitali. Głównym tematem warsztatów było zaprezentowanie skutecznego zarządzania gospodarką materiałową i lekową na przykładzie Szpitala Powiatowego w Limanowej oraz Szpitala w Przeworsku, w których działają elektroniczne systemy wspomagające ten obszar zarządzania.

Na spotkaniu obecny był m.in. Adam Smołucha Dyrektor SPZOZ w Brzesku, Jarosław Kycia Dyrektor Szpitala Powiatowegoim. bł. Marty Wieckiej w Bochni, Sławomir Kmak Dyrektor Szpitala im. dra Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju oraz Wojciech Szafrański Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie.

Podczas warsztatów omawiane były najczęstsze problemy z którymi borykają się szpitale w zakresie gospodarki materiałowej. Należą do nich przede wszystkim:

• mało precyzyjna informacja ile materiałów i sprzętu zużyto (na oddział/ na pacjenta) w określonym przedziale czasu.
  • duża ilość czasu potrzebna na generowanie dokumentów RW (rozchód wewnętrzny) na podstawie zapotrzebowania przesłanego z oddziałów (różne formy zamówienia)
  • duża ilość czasu personelu medycznego poświęcona na odbieranie zamówień
  • brak informacji ile materiałów i sprzętu jednorazowego znajduje się aktualnie w oddziałach,
  • wysokie stany magazynowe

Szpital Powiatowy w Limanowej już w 2016 roku zaczął szukać rozwiązania, które pozwoliłby nie tylko na uproszczenie procesów w zakresie gospodarki materiałowej i skrócenie czasu realizacji zamówień, ale również dostarczałoby szczegółowych danych na temat kosztów materiałów oraz kontroli ich wykorzystania. Ostatecznie w marcu 2017 roku Szpital wdrożył  dedykowane rozwiązanie poprawiające jakość i skuteczność zarządzania szpitalnymi materiałami. Wdrożenie nastąpiło przy współpracy z firmą BMM. Z wprowadzonego systemu korzysta 13 oddziałów szpitalnych, 20 poradni specjalistycznych oraz Szpitalny Oddział Ratowniczy Szpitala. Dzięki systemowi na bieżąco dysponujemy informacją o ilości materiałów i sprzętu w obrębie każdego oddziału, jak i całego szpitala.

11 września odbyły się warsztaty dla Kadry Kierowniczej małopolskich szpitali.

Podczas warsztatów Marcin Radzięta Dyrektor limanowskiego Szpitala przedstawił wymierne efekty płynące z wprowadzonych zmian. Oprócz korzyści takich jak rekonfiguracja i reorganizacja struktury magazynów, czy wprowadzenie procedury określającej sposób rozchodu asortymentu, Szpital uzyskał wymierne korzyści finansowe m.in. dzięki zmniejszeniu ilości generowanych dokumentów rozchodowych z magazynów głównych na materiały i sprzęt jednorazowy z 2000 na 900 miesięcznie, co w skali roku przekłada się na spore oszczędności związane z wydrukiem tych dokumentów. Dodatkowo odzyskano 54 % środków zamrożonych w zapasach magazynowych oraz zmniejszono wartości rozchodów materiałów i sprzętu jednorazowego na oddziały porównując rok 2016-2017 o 8%. Ponadto, jak zaznaczył Dyrektor Szpitala „wdrożenie tego rozwiązania przybliżyło Szpital do spełnienia wymagań w zakresie elektronicznej dokumentacji pacjenta”.

źr.: www.szpitallimanowa.pl